Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία English |

Ποτάμια: Οι αρτηρίες της Γης

ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

«ΠΟΤΑΜΙΑ, ΟΙ ΑΡΤΗΡΙΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ»

ΠΕΙΡΑΙΑΣ 2004

Συρίγου Ευγενία

Φιλιππίδου Αγγελική

Χριστοφοράτου Γλυκερία

Συνοδοί καθηγητές στις επισκέψεις:

Σ. Πανάρετος, Δ. Καλαϊτζίδης, E. Aναργύρου,

Επιμέλεια κειμένων -Φωτογραφίες:: Δ. Καλαϊτζίδης

Σχολική Χρονιά 2003-2004

Διευθυντής: Δ. Καλαϊτζίδης

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Πρόλογος
Το Δίκτυο Π.Ε. «Το Ποτάμι»
Οι στόχοι του Δικτύου Π.Ε. «Το Ποτάμι»
Το Πρόγραμμα Π.Ε. του Δικτύου Π.Ε. «Το Ποτάμι»
Τα ποτάμια
Παιδαγωγικές Δραστηριότητες
Εργασία Πεδίου
Ιεροί Ποταμοί
Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Κ. Ποροϊων
Φυσικό Περιβάλλον: Μας νοιάζει στ’ αλήθεια;
Κόκκιν’ αχείλι φίλησα
Κατάταξη Διαμαντιού- φράγματα
Περιβαλλοντική Επίσκεψη στον φράγμα του Λάδωνα
Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον ποταμό Βουραϊκό
Ολυμπιακή Ημέρα του Ποταμού 2004

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Βουραϊκός 4 Μαίου 2004

ΟΜΑΔΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΩΝ

Με αφορμή την ημέρα του ποταμού, αποφασίσαμε να πάμε μια ημερήσια εκδρομή στον ποταμό Βουραικό κοντά στα Καλάβρυτα. Ξεκινήσαμε στις 7:30, ένα συννεφιασμένο πρωινό Τρίτης 4 Μαΐου 2004. Με μια ενδιάμεση στάση που κάναμε, φτάσαμε στον προορισμό μας γύρω στις 11:00.

Εκεί, αφού μας δόθηκαν πληροφορίες και οδηγίες από τον κ. Καλαϊτζίδη, έγινε η συλλογή ασπόνδυλων απο το ποτάμι. Αφού χωριστήκαμε σε ομάδες των δύο ατόμων αρχίσαμε να χωρίζουμε τα ασπόνδυλα σε παγοθήκες ανάλογα με το είδος. Στη συνέχεια, χωρίσαμε τα πλεκόπτερα και διαπιστώσαμε ότι υπήρχαν 7 διαφορετικά είδη πλεκοπτέρων.

Εκτός από αυτό εντοπίσαμε νύμφες εφημερόπτερων, νύμφες τριχόπτερων και γαρίδες του γλυκού νερού (gammaridae). Παρ΄ όλα αυτά δεν βρέθηκαν ψείρες του γλυκού νερού και νύμφες chironomidae.

Απ' όλα αυτά συμπεραίνουμε ότι η ποιότητα του νερού ήταν καλή. Με την κλίμακα του 10 βρήκαμε ότι το νερό, σύμφωνα με το έντυπο που μας είχε δοθεί, βαθμολογείται με 9. Στη συνέχεια πήγαμε σε ένα εστιατόριο να φάμε και αποχωρήσαμε από τα Καλάβρυτα στις 17:00. Τελικά φτάσαμε στον Πειραιά στις 20:30.

ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΦΥΤΩΝ, ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ ΣΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ ΒΟΥΡΑΪΚΟ (ΥΨΟΣ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ)

Ταϊπλόγλου Αγγελική Γ 3'

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ:04/05/2004

ΩΡΑ:11:50

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

φυτά

Η έρευνα ξεκίνησε καθ' όλη τη διάρκεια της πορείας μας μέχρι το σημείο της έρευνας και των υπόλοιπων ομάδων.

Στις 11:51 παρατηρήσαμε το πρώτο λουλούδι, χρώματος μωβ και έχει το όνομα "καμπανούλα". Ακριβώς από πάνω φάνταζαν "πλατάνια"  και "πουρνάρια". Λίγο πιο κάτω είδαμε κάποια φυλλαράκια. Διαπιστώσαμε από τη μυρωδιά τους πως ήταν ρίγανη. Συναντήσαμε ύστερα "κυκλάμινα", "δρακοντιά" , "μολόχα"..

Αργότερα, γύρω στις 11:56, είδαμε "τσουκνίδες" και γύρω -γύρω "χαμομήλια". Πιο δίπλα, στο ίδιο μέρος, δέσποζαν και κυρίευαν με το χτυπητό κόκκινο χρώμα τους "παπαρούνες"..

Ώρα 12:00 διακρίναμε "γαϊδουράγκαθα" καθώς και "χόρτα φαγώσιμα".

ζώα-ζωύφια

Καθώς παρατηρούσαμε τη φύση, το μάτι μας συνάρπασε η φύση με τα ζωάκια της. Με διάφορους ήχους μας τράβηξαν την προσοχή. Προσέγγιζαν το βλέμμα μας. Τέτοια ήταν:

Κοντά στις όχθες και γύρω από τα λουλούδια ζούσαν "αράχνες" διαφόρων μεγεθών, "κάμπιες" ,"πεταλούδες". Πιο συνηθισμένα ζώα και που είναι συνηθισμένα στα χωριά ήταν "σκύλοι" ,"κατσίκια" και "κότες".

απορρίμματα

Φυσικά από πουθενά δε λείπουν τα σκουπίδια των εκδρομέων και των ίδιων των κατοίκων εκεί. Η εικόνα αυτή πάντα μας κρατάει κάπως διστακτικά να δούμε μόνο την ωραία μεριά της φύσης. Δεσπόζουν αυτά κοντά στις όχθες, στις ρίζες των δέντρων, στα χόρτα. Δυστυχώς υπήρχαν πολλά τέτοια για να σημειώσουμε στα χαρτιά μας.

Θα αναφέρω μερικά παραδείγματα. Προχωρώντας το βλέμμα μας καρφωνόταν κυρίως στα πλαστικά είδη που ήταν κάτω(όπως πλαστικά ποτήρια, σακούλες, τάπερ, προστατευτική ταινία για έργα που πραγματοποιήθηκαν εκεί.)Επίσης χαρτιά, αλουμινόχαρτα, αλουμίνια από τενεκέδες λαδιού και άλλα τέτοια που δυστυχώς εμποδίζουν το μάτι του επισκέπτη να απολαύσει την φύση και την ομορφιά της. Είναι πάντα αυτό το κάτι που μας μένει πάντα στο μυαλό. Ας αναρωτηθούμε τι λέμε πάντα μετά από μια τέτοια επίσκεψη. "Πόπο σκουπίδια", δε λέμε πολλές φορές "Τι ομορφιά, τι πλούτη του κόσμου!!!"

Κι όμως αυτά είναι πάντα εκεί και μας αναγκάζουν να φρίττουμε από αυτήν την απαίσια εικόνα που καταστρέφει το σύνολο.

επιστροφή στα Ευρ. Προγράμματα

Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία |