Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία English |

ΤΗΛ. 210-4134056

FAX 210-4134056

Ευρ. Προγράμματα

English version please click here

Βιώσιμη Ανάπτυξη μέσω του Βιώσιμου Τουρισμού

ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΜΑΔΑΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΜΕΣΩ ΒΙΩΣΙΜΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

Ημέρα Σάββατο και ημερομηνία 20 Νοεμβρίου του 2004. Σήμερα πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή στο νομό Φθιώτιδας, δήμο Αμφίκλειας, στο πρότυπο αγρόκτημα « Αμφίκαια ».Ιδιοκτήτες του αγροκτήματος είναι ο κύριος Μώρος και ο γιος του, Φαίδωνας. Ο κύριος Μώρος κατέχει τα 110 στρέμματα του κτήματος και ο γιος του τα υπόλοιπα 90 στρέμματα.

Στο τουρισμό λειτουργούν 2 είδη ξενοδοχειακών καταλυμάτων, τα κύρια ξενοδοχειακά καταλύματα και τα μη κύρια ξενοδοχειακά καταλύματα που είναι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια πολλαπλών χρήσεων. Μας διευκρίνισε πως η οικονομική ενίσχυση από το ελληνικό κράτος είναι 25% και από την ευρωπαϊκή ένωση είναι 75%.

Μετά το 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο υπήρξε έντονο το στοιχείο της βιομηχανοποίησης.

Οι κάτοικοι των ημιορεινών και μειονεκτικών περιοχών εγκατέλειψαν τις περιοχές αυτές διότι υπήρχαν μεγάλες ποσότητες πέτρας και το έδαφος δεν οργωνόταν. Βέβαια, οι άνθρωποι που έφυγαν από τις περιοχές αυτές αντιμετώπισαν μεγάλα και σοβαρά προβλήματα διότι έφυγαν κατέχοντας τις γνώσεις τους από το χωριό και η ένταξη τους στην πόλη εμφάνισε μεγάλες δυσκολίες.

Ο κύριος Μώρος είπε πως αυτό το αγρόκτημα που είδαμε εκείνη την ημέρα, το 1969 ήταν απλά ένα όραμα το οποίο εμπνεύστηκε από « παιδιά των λουλουδιών», γνωστούς ως χίπεις. Άρχισε να συγκεντρώνει πληροφορίες μόνος του από το 1982 έως το 1989. Από το 1989 έως το 1991 στην έρευνα του τον βοήθησαν ένας ειδικός καθηγητής του Μετσοβείου Πολυτεχνείου και 10 καθηγητές και μαθητές για να συμπεράνουν εάν το χώμα ήταν κατάλληλο για αυτή τη δουλειά. Τέλος, το αγρόκτημα λειτούργησε το 2000.

Οι δραστηριότητες που προσφέρονται στους επισκέπτες είναι η περιποίηση των ζώων, η βοήθεια στις δουλείες και η περιποίηση των δέντρων και των αρωματικών φυτών. Μάλιστα, το σλόγκαν του κύριου Μώρου είναι ότι ο επισκέπτης θα έχει ένα αγρόκτημα δικό του για λίγες μέρες δίχως να έχει την ανάγκη να ξοδέψει μια ολόκληρη περιουσία για να αγοράσει ένα δικό του αγρόκτημα και να ξεκινήσει τα πάντα από την αρχή.

Ο αριθμός των απασχολουμένων υπαλλήλων είναι 3 μόνιμοι και αυξάνεται αναλόγως με τις περιστάσεις. Στο αγρόκτημα οι υπάλληλοι είναι σαν μέλη μιας καλής οικογένειας που έχει μια καλή νοικοκυρά που φροντίζει για το φαγητό και την καθαριότητα του σπιτιού, έναν καλό οικοδεσπότη που φροντίζει για τους καλεσμένους και την σωστή λειτουργία όλων και τέλος τον εργάτη που φροντίζει για τις δουλειές του αγροκτήματος. Μας τόνισε, όμως, πως ένας σωστός αγρότης θα ήταν κάποιος που θα έχει σε μια από τις σχολές του Υπουργείου Γεωργίας και στη σχολή Διοίκησης και οργάνωσης επιχειρήσεων.

Όταν ρωτήσαμε τον κύριο Μώρο για το τι επεμβάσεις συνέβησαν στο οικοσύστημα μας είπε πως δεν έγινε καμία επέμβαση στο οικοσύστημα διότι όταν πήρε αυτό το κομμάτι γης δεν ήταν παρά ένα γυμνό χωράφι που ήταν όμως καλλιεργήσιμο. Για αυτό το λόγο αποφεύχθηκε οποιαδήποτε καταστροφική επέμβαση. Αποφεύχθηκε οποιοδήποτε χημικό, σύνθετο υλικό και χρησιμοποιήθηκαν πέτρα, ξύλο και κεραμίδι. Όταν ρωτήθηκε για το τι κατασκευές έγιναν για να μειωθούν οι ανάγκες σε ενέργεια είπε πως τοποθετήθηκαν διπλά τζάμια, οι τοίχοι είχαν 50 εκατοστά πλάτος , εάν όμως, ο τοίχος ήταν συμβατικός θα είχε λιγότερες ανάγκες αλλά προτίμησε έναν όμορφο, πέτρινο τοίχο για να αποφευχθεί οποιαδήποτε οπτική ρύπανση.

Υπάρχει μειωμένη χρησιμοποίηση νερού σε σχέση με τα υπόλοιπα αγροκτήματα. Το νερό αντλείται από έναν υπόγειο, ιδιωτικό αγωγό μετά από γεώτρηση. Το φυσικό αέριο δεν χρησιμοποιείται διότι δεν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου που να περνά από εκείνη την περιοχή. Το δίκτυο του ΟΤΕ συνδέεται υπόγεια με το αγρόκτημα. Οι κολώνες της ΔΕΗ έχουν τοποθετηθεί έξω από το αγρόκτημα και ο ίδιος ανέλαβε τα έξοδα για τα μηχανήματα που χρησιμοποιήθηκαν για την τοποθέτηση τους. Τα καλώδια των φωτιστικών είναι τοποθετημένα εσωτερικά και περνούν μέσα από αρμούς που είναι φτιαγμένοι από υλικά συμβατά με το περιβάλλον. Δεν χρησιμοποιείται καμία εναλλακτική πηγή ενέργειας λόγω κόστους διότι το χρηματικό ποσό ήταν πολύ μεγαλύτερο από αυτό που του προσέφεραν, δηλαδή του έδιναν 4.000.000 δρχ. και έπρεπε να πληρώσει 25.000.000 δρχ.

Προσπαθούν για την μεγαλύτερη δυνατή ευαισθητοποίηση των ανθρώπων προς το περιβάλλον και επιθυμούν να τους κάνουν να δείξουν κατανόηση και προσπάθεια για να διατηρηθεί το περιβάλλον καθαρό. Τα απορρίμματα της επιχείρησης αυτής συλλέγονται σε ορισμένους χώρους, όπου γίνεται κομποστοποίηση.

Προσπαθεί για τη λιγότερη δυνατή κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας, νερού και υλικών. Για αυτό υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες, ειδικές βάνες, σύστημα ύδρευσης-άρδευσης και αυτόματα ποτίσματα.

Οι δραστηριότητες τις επιχείρησης επιδρούν αρκετά θετικά στο περιβάλλον, απαγορεύεται το κυνήγι, τα χημικά προϊόντα και έχει ένα ιδιαίτερο τρόπο γεωργίας. Όταν θερίζουν το στάρι δεν το καίνε για να μην καταστραφούν όλα τα ερπετά της περιοχής και μαζί τους και τα επόμενα σπαρτά. Τέλος, δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για τυχόν καταστροφές που δημιουργούνται στο περιβάλλον, ωστόσο, αναφέρει πως ο τρόπος ζωής των ανθρώπων θα πρέπει να είναι συμβατός με το περιβάλλον.

επιστροφή στα Ευρ. Προγράμματα

Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία |