Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία English |

FAX 210-4297424

Οι Μαθήτριες >> Απόψεις

Ημέρα της Δημοκρατίας

(Χαράς Κουρομπλή - μαθήτριας του τμήματος Γ3)

ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Θέμα:

«Ως εκπρόσωπος της μαθητικής κοινότητας του σχολείου σου να συντάξεις μια επιστολή που να απευθύνεται στον Πρόεδρο του Ελληνικού Κοινοβουλίου, στην οποία να αναφέρεσαι στα προβλήματα που απασχολούν τις σύγχρονες κοινωνίες και να προτείνεις λύσεις στο πλαίσιο των αρχών και των διαδικασιών της Δημοκρατίας.»

Πειραιάς,

15 Σεπτεμβρίου 2008

Αξιότιμε κύριε Πρόεδρε

του Ελληνικού Κοινοβουλίου,

Ως εκπρόσωπος του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, λαμβάνω την τιμή να συντάξω αυτή την επιστολή, έτσι ώστε να σας αναφέρω κάποια προβλήματα που απασχολούν τις σύγχρονες κοινωνίες και να προτείνω λύσεις στο πλαίσιο των αρχών και των διαδικασιών της Δημοκρατίας.

Κατ΄αρχάς έχω παρατηρήσει πως τα τελευταία χρόνια η Δημοκρατία πολεμιέται από τη διαφθορά, η οποία έχει ως κύριο στόχο την ικανοποίηση προσωπικών συμφερόντων και επιθυμιών κάποιων, σε βάρος βέβαια του κοινωνικού συνόλου αλλά και σε βάρος της ανάπτυξης της χώρας. Αν και κατά καιρούς, οι διάφοροι πολιτικοί εκφωνείτε βαρύγδουπες ομιλίες σχετικά με τη διαφθορά και την «πάταξή» της, ωστόσο δεν έχουν δοθεί λύσεις . γιατί πολύ απλά τα συμφέροντα φαίνεται πως για «κάποιους»  είναι πολύ πιο σημαντικά από το κοινό όφελος. Αν βέβαια κάποια στιγμή, αποφασιστεί από την ίδια την κοινωνία να διαλευκανθούν οι υποθέσεις διαφθοράς, αυτό θα επιτευχθεί μόνο με ένα αδέκαστο δικαστικό σύστημα  το οποίο θα αποτελείται κατά προτίμηση και από αρκετούς πολίτες–λαϊκούς δικαστές, έτσι ώστε να αντιπροσωπευθεί κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο η άποψη του λαού.

Ένα ακόμα σημαντικό κοινωνικό πρόβλημα, που ταυτόχρονα πολεμά τις βασικές αρχές και θεμελιώσεις θεωρίες τις Δημοκρατίας έτσι όπως αυτή θεσπίστηκε πριν αιώνες από τους αρχαίους Αθηναίους, είναι το γεγονός ότι πολλοί πολίτες αδιαφορούν οι ίδιοι  για τα κοινωνικά προβλήματα και δεν λαμβάνουν θέσεις σχετικά με την πολιτική κατάσταση, θεωρώντας την δεδομένη και μη αναστρέψιμη. Αν όμως όλοι μαζί και ο καθένας ξεχωριστά προσπαθήσουμε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας, αν ενεργοποιηθούμε σχετικά με τα κοινωνικά προβλήματα και αν γινόμασταν όλοι ενεργοί (πολιτικά) πολίτες, τότε η κοινωνία θα έβγαινε από την αδράνεια, θα εκπροσωπούμασταν σωστότερα στα πολιτικά δρώμενα και κατ’ επέκταση θα μπορούσαμε να διορθώσουμε την κατάσταση.

Αν τελικά γινόμασταν λιγότερο ατομιστές και εγωιστές, ενδιαφερόμασταν για όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας και παίρναμε θέση αποσκοπώντας στο κοινό καλό, (ίσως) πολλά από τα προβλήματα των σύγχρονων κοινωνιών δεν θα είχαν καν δημιουργηθεί.

Εν κατακλείδει, θεωρώ πως ως Έλληνες είμαστε υποχρεωμένοι να τιμούμε τη Δημοκρατία έτσι όπως μας την κληροδότησαν οι πρόγονοί μας, διαφυλάττοντάς την απ’ τους κινδύνους που εγκυμονεί η σύγχρονη ελληνική αλλά και παγκόσμια κοινωνία, ως ένα από τα ύψιστα αγαθά που ως άνθρωποι δικαιούμαστε.

Χαρά Κορομπλή

επιστροφή στις Απόψεις