ΑΚΤΗ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ 2-4

Πρωτοφανής η επιτυχία του Χριστουγεννιάτικου παζαριού

Πραγματικά πρωτοφανής ήταν η επιτυχία του Χριστουγεννιάτικου παζαριού (Μπαζάρ επί το ξενικότερο) που οργάνωσαν οι μαθήτριες του σχολείου μας με επικεφαλής την καθηγήτρια Ελένη Λαμπρινάκου.

Οι ίδιες οι μαθήτριες, πολλές καθηγήτριες και αρκετές μανάδες, πρόσφεραν γλυκά και άλλα εξαιρετικά εδέσματα. Οι μαθήτριες δούλεψαν επί μέρες και ετοίμασαν στολίδια, γούρια, ευχετήριες κάρτες, παιχνίδια, κοσμήματα, κ.ά.

Όλα έγιναν ανάρπαστα από τους καθηγητές, από πολλές μαθήτριες και ότι έμεινε το αγόρασαν οι γονείς την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου, τη δεύτερη μέρα αυτής της πολύ ωραίας εκδήλωσης, η οποία έγινε στο πλαίσιο του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου.

Το ποσό που συγκεντρώθηκε (1360 €!!) θα μοιραστεί μεταξύ δύο οικογενειών που αντιμετωπίζουν προβλήματα, της Στέγης Γερόντων Πειραιά «Ο Λυτρωτής» και της «Κιβωτού του κόσμου», ενώ συμβολικά θα δοθεί ένα μικρό ποσό στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού που συντονίζει το Βραβείο Αειφόρου Σχολείου.

Συγχαρητήρια; Είναι λίγο για την τεράστια προσπάθεια που έγινε από τη σχολική κοινότητα του Ραλλείου Πειραματικού  Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, δηλαδή από τις μαθήτριες, τους καθηγητές, τις καθηγήτριες και τους γονείς.