Πειραιώς και Επονιτών 21

που αποφοιτούν από τα Δημοτικά Σχολεία
της ευρύτερης περιοχής Πειραιά

Αγαπητοί γονείς,

Σε λίγο καιρό τα παιδιά σας αποφοιτούν από το Δημοτικό Σχολείο και θα μπουν στο χώρο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Το Γυμνάσιο, που θα φοιτήσουν, είναι κατά κανόνα αυτό, στο οποίο ανήκουν  χωροταξικά με βάση τη διεύθυνση κατοικίας σας .

Το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά όμως είναι ένα Δημόσιο Σχολείο, που δέχεται (χωρίς εξετάσεις) μαθήτριες  από  την ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

Με αυτή την επιστολή σας παρουσιάζουμε κάποια στοιχεία που πρέπει να γνωρίζετε για το σχολείο μας.

Το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά ιδρύθηκε το 1855 και πρωτολειτούργησε το 1857. Στο σχολείο φοιτούν αποκλειστικά μαθήτριες, σύμφωνα με τη θέληση του δωρητή Ιάκωβου Ράλλη, που διέθεσε σημαντικό μέρος της περιουσίας του για την ανέγερση του σχολείου αυτού, το οποίο στεγάστηκε στο κέντρο του Πειραιά απέναντι από την Πλατεία Κοραή, απ΄ όπου απομακρύνθηκε βίαια το 1971.

Από την 21η Μαρτίου 2016 το σχολείο  στεγάζεται στο δικό του νέο κτίριο επί των οδών Πειραιώς και  Επονιτών (ο δρόμος δίπλα στη Στατιστική Υπηρεσία – προέκταση της οδού Δωδεκανήσου). Κάντε κλικ ΕΔΩ να δείτε το χάρτη.

Το νέο φιλικό προς το περιβάλλον κτίριο διαθέτει σύγχρονα συστήματα θέρμανσης και ψύξης με πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας. Στην οροφή του διαθέτει φωτοβολταϊκά πάνελ ενώ γίνεται εξοικονόμηση και επαναχρησιμοποίηση του νερού. Μεταξύ άλλων διαθέτει  σύγχρονες αίθουσες Πληροφορικής, Φυσικής – Χημείας, Τεχνολογίας,  Μουσικής, Καλλιτεχνικών, Βιβλιοθήκης, ξένων γλωσσών, γήπεδο καλαθοσφαίρισης – πετοσφαίρισης, αμφιθέατρο, μεγάλη αυλή κλπ.

Το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά είναι ένα σχολείο που σέβεται και τιμά τις παραδόσεις, εφαρμόζει τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, συνδυάζει τη μάθηση με την ψυχαγωγία και είναι κοντά σε κάθε μαθήτρια για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε προβλήματος. Είναι ένα σχολείο για το οποίο οι μαθήτριές του είναι υπερήφανες.

Στο Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά υπάρχει αρμονική συνεργασία ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τις μαθήτριες.   Υπάρχουν ομάδες   δράσεων (περιβαλλοντικές, αγωγής υγείας, θεατρικές, μουσικές, χορευτικές, ρητορικής) και  χορωδία. Η ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας διακρίνεται κάθε χρόνο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και δύο φορές ως πρωταθλήτρια έχει εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Με τη συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων γίνονται διάφορες εκδηλώσεις, όπως ενημερωτικές συναντήσεις και ομιλίες για κοινωνικά και επαγγελματικά θέματα, εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές εκδρομές και εκδηλώσεις, συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα (Erasmus) εκπαιδευτικές ανταλλαγές με σχολεία του εξωτερικού, κ.α.

Αιτήσεις για εγγραφή γίνονται καθημερινά τις εργάσιμες ημέρες  από τις 09.00 έως 13.00, στο νέο κτίριο,  τηλ. 210-4297425 και φαξ: 210 4297424,   από τη Δευτέρα  20 Μαρτίου 2017 μέχρι την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017.

Η κλήρωση (αν χρειαστεί) θα γίνει στις 22 Μαΐου 2017 στις 18.00

Για την υποβολή αίτησης δεν χρειάζεται η προσκόμιση κανενός εγγράφου, η δε αίτηση δίνεται από το σχολείο μας. Θα πρέπει απλώς οι γονείς να γνωρίζουν το Γυμνάσιο στο οποίο πηγαίνει αυτεπάγγελτα το απολυτήριο της μαθήτριας καθώς και τη δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμεί να παρακολουθήσει επιλέγοντας μεταξύ Γαλλικών και Γερμανικών. Ως πρώτη ξένη γλώσσα διδάσκονται τα Αγγλικά.

Θρασύβουλος Μαραγκόζογλου