Καραΐσκου 147

Ξεκίνησαν τα μαθήματα Πληροφορικής (ΗΡΩΝ 2 )

Το σχολείο μας για μια ακόμη χρονιά υλοποιεί προγράμματα Πληροφορικής που απευθύνονται σε γονείς και άλλους ενηλίκους.  Στα πλαίσια της πράξης «Εκπαίδευση ενηλίκων στην απόκτηση  βασικών δεξιοτήτων στις Νέες Τεχνολογίες - ΗΡΩΝ 2»  δημιουργήθηκαν τα ακόλουθα τμήματα επιμόρφωσης στην Πληροφορική.

ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
Δευτέρα-Τετάρτη 15:00-17:30 Εργαστήριο 1
Δευτέρα-Τετάρτη 15:00-17:30 Εργαστήριο 2
Δευτέρα-Τετάρτη 17:30-20:00 Εργαστήριο 1
Δευτέρα-Τετάρτη 17:30-20:00 Εργαστήριο 2
Τρίτη-Πέμπτη 17:30-20:00 Εργαστήριο 1
Τρίτη-Πέμπτη 17:30-20:00 Εργαστήριο 2

Το πρόγραμμα δεν επιβαρύνει οικονομικά τους συμμετέχοντες και θα έχει διάρκεια  50 ώρες. Η εβδομαδιαία διάρκεια θα είναι 5 ώρες συνολικά (δύο φορές εβδομαδιαίως με 2 ½ ώρες κάθε φορά) για χρονικό διάστημα 10 εβδομάδων. Στους εκπαιδευόμενους διανέμεται δωρεάν μαθησιακό υλικό.

Θεματικές ενότητες:

• Γενικές γνώσεις σχετικά με τον τρόπο που λειτουργούν οι υπολογιστές (τα μέρη του Η/Υ, υλικό, λογισμικό, δίκτυα κ.λπ.)
  • Χρήση λειτουργικού συστήματος Windows
  • Χρήση κειμενογράφου (Word)
  • Χρήση υπολογιστικών φύλλων (Excel)
  • Χρήση προγράμματος παρουσιάσεων (Powerpoint)
  • Βασικές λειτουργίες Διαδικτύου (Internet)
  • Χρήση ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου (E-Mail)
  • Υπηρεσίες που προσφέρονται από το Διαδίκτυο για την εξυπηρέτηση των πολιτών (υποβολή φορολογικών δηλώσεων, αναζήτηση εργασίας, επικοινωνία με κυβερνητικά όργανα, κλπ),  ηλεκτρονικές συναλλαγές (αγορές, κλπ)
  • Σύγχρονα θέματα που αφορούν τη χρήση του διαδικτύου (ασφάλεια, ιοί υπολογιστών, ασφαλής χρήση από ανήλικους και τι μπορούν να κάνουν οι γονείς για να προστατέψουν τα παιδιά τους από πιθανούς κινδύνους κ.λπ.).

Τα μαθήματα γίνονται στα δύο  εργαστήρια Πληροφορικής του σχολείου μας.

Σε όσους ολοκληρώσουν επιτυχώς το πρόγραμμα και επιτύχουν στις τελικές εξετάσεις πιστοποίησης, χορηγείται Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης από το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε.).