Καραΐσκου 147 & Μπουμπουλίνας

Επισκέψεις από 20/10/2010

Αειφόρο σχολείο

Εκδήλωση για γυναικολογικά θέματα

Περισσότεροι από 80 γονείς, 35 μαθήτριες και  10 καθηγητές παρακολούθησαν την εξαιρετική ομιλία της κας Αικ.Ταβουλάρη, Διευθύντριας του Κυτταρολογικού Τμήματος του ΚΑΤ., με θέμα το «Τεστ Παπανικολάου», η οποία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2010 στον 4ο όροφο του σχολείου μας.

Την εκδήλωση άνοιξε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Δ. Καλαϊτζίδης με θέματα που αφορούν τη συνεργασία γονέων-σχολείου, ενώ στη συνέχεια ο ιατρός γυναικολόγος Εμμ. Χρυσοφάκης (Πρόεδρος της Σχολικής μας Επιτροπής) αναφέρθηκε εν συντομία στον ιό HPV και τους τρόπους προφύλαξης των κοριτσιών-γυναικών.

Η κυρία Ταβουλάρη παρουσίασε αναλυτικά την προσφορά του διάσημου Έλληνα ερευνητή-γιατρού του οποίου το όνομα ταυτίστηκε με το τεστ που επινόησε και το οποίο έχει σώσει τη ζωή εκατομμυρίων γυναικών σε όλο τον κόσμο. Ανέλυσε τη χρησιμότητα του τεστ και έδωσε χρήσιμες οδηγίες προφύλαξης για τις μαθήτριες και τις γυναίκες.

Ακολούθησε συζήτηση και υποβλήθηκαν πολλές ερωτήσεις στους ομιλητές, οι οποίοι δέχτηκαν πρόταση να επαναλάβουν την ομιλία, την επόμενη φορά με διευρυμένη θεματική.

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο