Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Πρώτη νίκη του Αειφόρου Σχολείου: Αλλαγή λέβητα

Τα μέλη της ομάδας Εξοικονόμησης Πόρων, μέτρησαν στο λεβητοστάσιο την ποσότητα καυσίμου (πετρελαίου) πριν αρχίσουν τα κρύα και λειτουργήσει η κεντρική θέρμανση.

Εκεί μέσα, στο λεβητοστάσιο, παρατήρησαν ότι ο λέβητας, ένα τεράστιο καζάνι, ήταν φθαρμένος και ορισμένα σημεία του είχαν τόση διάβρωση ώστε η λαμαρίνα να είναι τρύπια.

Αμέσως έγραψαν μια επιστολή και την παρέδωσαν στον διευθυντή του σχολείου, όπου μεταξύ άλλων έγραφαν:

«Παρόλο που είμαστε «αειφόρο σχολείο» έχουμε μεγάλο οικολογικό αποτύπωμα….Έχουν φθαρεί οι σωληνώσεις, χάνεται η θερμότητα με αποτέλεσμα να καταναλώνεται άσκοπα το πετρέλαιο. …Παρακαλούμε πολύ να αντικατασταθεί άμεσα ο λέβητας για να μη έχουμε πρόβλημα ούτε εμείς οι μαθήτριες με το περιβάλλον».

Ο διευθυντής διαβίβασε την επιστολή στον ιδιοκτήτη του κτιρίου και μετά από μια συνάντηση που έγινε, αποφασίστηκε να αντικατασταθεί ο λέβητας και οι φθαρμένες μονώσεις, ώστε να αυξηθεί η αποδοτικότητα του συστήματος και να μειωθεί η κατανάλωση πετρελαίου.

Αυτή είναι μια πρώτη νίκη των παιδιών στην προσπάθεια να μειώσουν το οικολογικό αποτύπωμα του σχολείου μας την κατανάλωση καυσίμων.

Δείτε πως ήταν ο παλιός λέβητας...

...και πως είναι ο καινούργιος

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο