Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Συμμετοχή του σχολείου μας στην ανακύκλωση Ηλεκτρικών/Ηλεκτρονικών Συσκευών

Στις 23 Οκτωβρίου 2010 το Σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στην «Ημέρα Ανακύκλωσης Ηλεκτρικών/ Ηλεκτρονικών Συσκευών» η οποία συντονίστηκε απ’ τον τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό σταθμό Σκάι. Η συμβολή των μαθητριών του σχολείου στη δράση αυτή ξεπέρασε και τις πιο μεγάλες προσδοκίες. Συγκεντρώθηκαν 282 κιλά συνολικά από τα ανακυκλώσιμα είδη. Η δράση οργανώθηκε απ’ την πρώτη Γυμνασίου(Α΄1) μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές της ομάδας Ανακύκλωσης ενώ συμμετείχαν  πολλές μαθήτριες του σχολείου σε  συνεργασία με τους καθηγητές μας (κ.κ. Καλαϊτζίδη, Δερμάτη, Αραθύμου, Αρφανάκο, Λαμπρινάκου, Μαυρογεώργη, Πεφάνη, Τούρλο)

Αρχικά, συγκεντρωθήκαμε στις 10:00π.μ καθηγητές και μαθήτριες στο σχολείο. Συζητήσαμε μεταξύ μας για το θεσμό της Ανακύκλωσης  με χρήσιμες παρεμβάσεις των καθηγητών μας εως ότου προσέλθουν αρκετοί για να αρχίσει ενεργά η διαδικασία.

Ύστερα, όλοι μαζί ζυγίσαμε κάθε ανακυκλώσιμο είδος. Επίσης, ο Διευθυντής μαζί με άλλους καθηγητές μας ενημέρωσαν για την κατάσταση του περιβάλλοντος σήμερα και τρόπους με τους οποίους μπορούμε να συμβάλλουμε στη βελτίωση της. Επιπλέον, τονίστηκε η σημασία της ανακύκλωσης και πως αυτή συμβάλλει στη βελτίωση του περιβάλλοντος μειώνοντας την ενέργεια κατά την παραγωγική διαδικασία και περιορίζοντας τους ρύπους.

Έπειτα, μόλις συγκεντρώσαμε το πρώτο φορτίο ανακυκλώσιμων συσκευών επιβιβαστήκαμε κάποια παιδιά στο αυτοκίνητο του κύριου Πεφάνη    και πήγαμε στην πλατεία Αλεξάνδρας όπου είχε εγκατασταθεί το κοντέινερ της εταιρείας Ανακύκλωση  Συσκευών ΑΕ και συνεργείο του Σκάι.

Αφού φτάσαμε παραδώσαμε το φορτίο και  κάποιες από εμας μιλήσαμε μαζί με το Διευθυντή μας κ. Καλαϊτζίδη στο ραδιοφωνικό σταθμό του Σκάι σχετικά  με τη δράση του Σχολείου μας στον τομέα της ανακύκλωσης. Επιπροσθέτως, ο καθηγητής μας κύριος Πεφάνης έκανε δηλώσεις στον τηλεοπτικό σταθμό του καναλιού.

Μετά, άλλες παρέμειναν κι άλλες επέστρεψαν στο Σχολείο ώστε να μεταφερθούν και οι υπόλοιπες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές που είχαμε συγκεντρώσει με το αυτοκίνητο του κ. Αρφανάκου.

Στο τέλος νιώσαμε πολύ χαρούμενες από το αποτέλεσμα της δράσης.

Σταματάκου Σταματίνα Γ3

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο