Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Την Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2011 οι μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης του Σχολείου μας επισκεφτήκαμε  με ομάδα καθηγητών  το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Εκεί παρακολουθήσαμε τη «Συνάντηση στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας» η οποία καλύπτει χρονικά την Ελληνιστική περίοδο με αναφορά όμως και στην Αρχαϊκή και στη Ρωμαϊκή..Το πρόγραμμα προβάλλει  τον τρόπο ενσωμάτωσης θεσμών και αξιών της Αρχαίας Ελλάδας στη σύγχρονη κοινωνία

Αποκομίσαμε αρκετές γνώσεις και ζήσαμε ευχάριστες στιγμές. Όσα προβάλλονταν ήταν δοσμένα μ’ έναν ιδιαίτερα παραστατικό τρόπο και κατανοητό για εμάς αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ηλεκτρονική ξενάγηση να μην είναι μονότονη. Ήταν ενδιαφέρον ως πρόγραμμα καθώς συμμετείχαμε μέσω ερωτήσεων γνώσεων οι οποίες τίθονταν προφορικά από τον περιηγητή του προγράμματος και εμείς απαντούσαμε με τέσσερα χρωματιστά κουμπιά που αναλογούσαν σε κάθε εναλλακτική επιλογή.

Περάσαμε πολύ όμορφα και ταυτόχρονα τόσο εποικοδομητικά!

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο