Ευρ.Προγράμματα

Επισκέψεις από 20/10/2010

Βασικοί κανόνες οργάνωσης των ομάδων δράσης

1.      Η μαθητική ομάδα επιλέγει το όνομά της και  μια μικρή συντονιστική επιτροπή (3-5 άτομα) η οποία κάθε μήνα θα αλλάζει.

2.      Συζητείται ο τρόπος λειτουργίας της ομάδας (κάθε πότε θα γίνεται ολομέλεια, ποιοι θα συντάσσουν την αναφορά για κάθε ολομέλεια, πότε θα γίνεται η εναλλαγή των μελών στην συντονιστική επιτροπή, κτλ).

3.      Ορίζεται ποια μέλη θα τηρούν το λεπτομερές ημερολόγιο της ομάδας όπου θα καταγράφονται όλες οι δράσεις της ομάδας (συζητήσεις και δράσεις)

4.      Γίνεται αναλυτική συζήτηση (μετά από μελέτη) των καθηκόντων της ομάδας

5.      Καταγράφονται αναλυτικά μία προς μία οι δράσεις που πρέπει να αναληφθούν.

6.      Τα μέλη της ομάδας δηλώνουν σε ποια από τις δράσεις θα αναμιχθούν πιο ενεργά (στις δράσεις συμμετέχουν όλες οι μαθήτριες του σχολείου).

7.      Γίνονται προτάσεις για συνεργασίες με καθηγητές του σχολείου, με γονείς, με εξωσχολικούς επιστήμονες, με τον Δήμο, κτλ και καταγράφονται.

8.      Καταρτίζεται ένας προϋπολογισμός για όσα υλικά πιθανώς θα χρειαστεί η ομάδα για να υλοποιήσει τους στόχους της. Ο προϋπολογισμός παραδίδεται στο Δ/ντή.

9.      Γίνεται λεπτομερές χρονοδιάγραμμα των δράσεων της ομάδας (πάνω στο ημερολόγιο) με προοπτική να ολοκληρωθούν όλες οι δράσεις μέχρι τις 2-3 Μαίου.

10.  Ορίζεται ένα τμήμα του πίνακα ανακοινώσεων που υπάρχει στο διάδρομο, όπου η ομάδα θα «δημοσιεύει» ότι θέλει να γνωρίζουν οι υπόλοιπες μαθήτριες του σχολείου.

11.  Συζητούνται οι τρόποι με τους οποίους θα γίνεται η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των υπόλοιπων μαθητριών του σχολείου καθώς και των γονέων.

12.  Ορίζεται η ομάδα που θα συντάσσει την αναφορά για την ολομέλεια όλων των ομάδων του σχολείου η οποία θα γίνεται κάθε μήνα.

13.  Συζητείται και αποφασίζεται με ποιους τρόπους θα καταγράφεται η πρόοδος στην υλοποίηση των δράσεων που έχει προγραμματίσει η ομάδα (φωτογράφιση, βίντεο, αναφορές, δελτία, φύλλα καταγραφής, κτλ).

14.  Ορίζεται ποια μέλη της ομάδας θα τηρούν το ηλεκτρονικό αρχείο των δράσεων ώστε να μπορεί να γίνει στο τέλος απολογισμός.

15.  Ορίζεται πώς θα αποτυπωθεί η κατάσταση πριν ξεκινήσουμε το πρόγραμμα, ώστε να φανεί η διαφορά μετά τις δράσεις που θα αναπτύξει η ομάδα (φωτο/βίντεο, κα).