Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Η συμμετοχή του σχολείου μας στην Παγκόσμια Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού

Την Παρασκευή 14/10/11, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού (15 Oκτωβρίου), οι μαθήτριες των τμημάτων Β1΄ & Γ3΄ του Σχολείου μας παρευρέθηκαν στην ανοιχτή εκδήλωση  που πραγματοποιεί κάθε χρόνο το 35ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά στην πλατεία Κοραή, συνοδευόμενες από τους φιλολόγους Αραθύμου Κατ. & Δημητρόπουλο Δημ. Στο εν λόγω σχολείο λειτουργεί το Πρότυπο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Ήλιος" (ένταξη τυφλών μαθητών σε κοινή σχολική τάξη) με υπεύθυνο τον κ. Γκλίνο Αλέξη, δάσκαλο Ειδικής Αγωγής. Οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τον κ. Ευάγ. Αυγουλά, απόφοιτο του 35ου Δημ. Σχολείου, σήμερα δικηγόρο,  Τακτικό Εκπρόσωπο στην Ελλάδα της Διεθνούς Οργάνωσης VIEWS για νέους με προβλήματα όρασης, καθώς και αντιδήμαρχο Κοινωνικής πολιτικής του Δήμου Ιλίου. Από τη συνομιλία αυτή ενημερώθηκαν για τους τρόπους προσέγγισης, αλλά και τα προβλήματα  αντιμετώπισης της καθημερινότητας των ατόμων με προβλήματα όρασης και παρακολούθησαν αναπαράσταση της συνεκπαίδευσης τυφλών – βλεπόντων παιδιών.

Ποιος είναι ο Βαγγέλης Αυγουλάς:

Ο Βαγγέλης Αυγουλάς γεννήθηκε το 1988, μεγάλωσε και ζει στο Ίλιον και κατάγεται από τα Χανιά της Κρήτης. Ξεκίνησε την εκπαίδευση του από το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών στην Καλλιθέα και τελείωσε το Δημοτικό στο 35ο Σχολείο Πειραιά, συμμετέχοντας στο Πρότυπο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Ήλιος" (ένταξη τυφλών μαθητών σε κοινή σχολική τάξη). Στο 11ο Γυμνάσιο Ιλίου διακρίθηκε ως παραστάτης, ενώ ήταν σημαιοφόρος και τις δύο φορές το σχολικό έτος 2005-2006 ως μαθητής του 6ου Ενιαίου Λυκείου Ιλίου, απ'όπου πήρε και το Απολυτήριο του με βαθμό "Άριστα 20". Εισήχθη από τους πρώτους στη Νομική Σχολή Αθηνών όπου διακρίθηκε με βραβείο επιδόσεων από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (2007) και αποφοίτησε με βαθμό πτυχίου 8,4.

Τα έτη 2008-2010 διετέλεσε Πάρεδρο Μέλος της Επιτροπής Προσβασιμότητας Φοιτητών με Αναπηρία του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ασκούμενος δικηγόρος πλέον σήμερα, είναι Τακτικός Εκπρόσωπος στην Ελλάδα της Διεθνούς Οργάνωσης VIEWS για νέους με προβλήματα όρασης και Μέλος της Επιτροπής Νεολαίας του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών. Μιλά Αγγλικά και Γαλλικά, μετρά πάνω από 100 δημοσιεύσεις σε έντυπα και διαδικτυακά Μέσα Ενημέρωσης στην Ελλάδα και το Εξωτερικό αρθρογραφώντας κατά καιρούς για διάφορα εκπαιδευτικά και κοινωνικά θέματα, ενώ είναι και ένας από τους συγγραφείς του πρώτου Ομαδικού Διαδικτυακού Μυθιστορήματος στην Ελλάδα με τον τίτλο "Δώδεκα".

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο