Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Δεύτερη Ολομέλεια Βραβείου Αειφόρου Σχολείου

Την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου έγινε η δεύτερη ολομέλεια του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου. Οι εννέα ομάδες παρουσίασαν τα επιτεύγματά τους, που δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητα, μπροστά στις μαθήτριες του σχολείου.

Η ομάδα ανακύκλωσης έχει ήδη ξεκινήσει με φόρα το πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού, γυαλιού, μετάλλων, πλαστικού, μπαταριών και ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών. Νέοι κάδοι σε κάθε αίθουσα, καλαίσθητα αυτοκόλλητα για να υπενθυμίζουν στις μαθήτριες πού τοποθετούμε τι, καθημερινή παρακολούθηση της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας, είναι τα κύρια καθήκοντα που έχει αναλάβει αυτή η πού δραστήρια ομάδα.

Η ομάδα διατροφής και πρασίνου έχει ήδη διαμορφώσει ένα ερωτηματολόγιο σχετικό με τη διατροφή, το οποίο θα διανεμηθεί στις μαθήτριες μετά την επιστροφή από τις διακοπές. Έχει καταγράψει τον αριθμό των φυτών που υπάρχουν στο σχολείο και προσπαθεί να αυξήσει αυτό τον αριθμό, υπενθυμίζοντας διαρκώς στις μαθήτριες «το καθήκον τους» να κάνουν πράσινο-από τα φυτά- το σχολείο μας.

Η ομάδα συνεργασιών έχει καταρτίσει ένα πρόγραμμα ενημερώσεων για τις μαθήτριες του σχολείου, εστιάζοντας σε μορφές ρύπανσης.

Η ομάδα δημοκρατικής λειτουργίας, παρακολούθησε όλες τις δράσεις των υπόλοιπων ομάδων και προσπαθεί να βελτιώσει τη δημοκρατική λειτουργία του 15μελούς και των 5 μελών συμβουλίων του σχολείου.

Η ομάδα εξοικονόμησης πόρων και η ομάδα οικολογικού αποτυπώματος έκαναν πολύ καλή δουλειά σχετικά με την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητριών του σχολείου, έχει κάνει ήδη καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης του σχολείου και ξεκίνησε την εκστρατεία μείωσης της κατανάλωσης νερού και ηλεκτρικού ρεύματος. Μένουν βέβαια πολλά να γίνουν ακόμη, αλλά οι δύο ομάδες που συνεργάζονται στενά, έχουν κάνει πολύ καλή αρχή.

Η ομάδα υποστήριξης έχει δημιουργήσει ένα πολύ δραστήριο blog και ανεβάζει πολύ συχνά ενδιαφέρουσες ειδήσεις σχετικά με την πορεία του προγράμματος του σχολείου μας. Αμέσως μετά τις διακοπές αρχίζει η λεπτομερής ενημέρωση των μαθητριών και των καθηγητών του σχολείου σχετικά με την αειφορία και άλλα σοβαρά ζητήματα..

Η ομάδα αισθητικής αναβάθμισης πήρε ένα μεγάλο χειροκρότημα αφού ανέλαβε την πρωτοβουλία να στολίσει το σχολείο μας για τα Χριστούγεννα.

Η ομάδα Τύπου και εκδόσεων έκανε μεγάλη δουλειά για την προβολή του σχολείου και της δουλειάς των ομάδων. Ενημερώνει πολύ τακτικά την ιστοσελίδα του σχολείου, δίνει υλικό στο μαθητικό μπλογκ, στέλνει ανακοινώσεις στις τοπικές εφημερίδες, μέλη της έχουν δώσει συνεντεύξεις σε εφημερίδες, ραδιόφωνο και τηλεόραση. Η δραστηριότητά της είναι αξιοζήλευτη.

Είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι με την τεράστια ποσότητα ποιοτικής εργασίας που γίνεται στο σχολείο μας φέτος  και πιστεύουμε ότι μέχρι το τέλος της χρονιάς  θα έχουν γίνει καταπληκτικά πράγματα από τις μαθήτριες σε συνεργασία με τους καθηγητές και τους γονείς.

ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ πατώντας εδώ

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο