Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

1η συνάντηση Σχολείων της Αττικής για το

Βραβείο Αειφόρου Σχολείου

Την Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011 στις 11π.μ έγινε συνάντηση των σχολείων της Αττικής που μετέχουν στο Βραβείο Αειφόρου Σχολείου στα γραφεία της Ελληνικής Εταιρίας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, η οποία συντονίζει το πρόγραμμα.

Ο Διευθυντής μας κ. Καλαϊτζίδης, ως συντονιστής του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου,  παρουσίασε το πρόγραμμα, την ιδέα της αειφορίας εφαρμοσμένη σε ένα σχολείο ενώ αναφέρθηκε στο έργο της Ελληνικής Εταιρίας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού. Επίσης υπήρξε εκπροσώπηση εκ μέρους της Εταιρίας από το Διευθυντή της Επαμεινώνδα Ευεργέτη και τις κυρίες Βέρα Δηλάρη και Τασία Κατσάφαρου.

Αρχικά, ο κ. Καλαϊτζίδης μας ξενάγησε στο νεοκλασικό κτήριο της Εταιρίας δείχνοντας την αρχαία Αγορά της Οδού Τριπόδων στους παρευρισκόμενους καθηγητές και μαθητές. Ύστερα, έκανε μία πλήρη παρουσίαση στο Βραβείο Αειφόρου Σχολείου και μίλησε για τον ορθό τρόπο υλοποίησης και εφαρμογής του προγράμματος εντός του σχολείου αναφέροντας ως υπόδειγμα το δικό μας σχολείο, τη Ράλλειο. Επιπλέον η μαθήτρια της Γ’1 Γυμνασίου  Νότα Γυδάκου παρουσίασε το blog του σχολείου μας ralleiogaeiforo.blogspot.gr το οποίο δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες  Γυδάκου Νότα, Ζαχαράκη Χριστίνα και  Δεκούλη Νάνσυ  και η επισκεψιμότητά του ανέρχεται στις 2.000 επισκέψεις από Ελλάδα και εξωτερικό.

Στη συνάντηση μετείχαν συνολικά 17 σχολεία: το Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά, το Γυμνάσιο της Ιωνιδείου, το 11ο Γυμνάσιο Πειραιά, το 3ο Δημοτικό Σχολείο  Παλαιού Φαλήρου , το 2ο Γυμνάσιο Αχαρνών, το 1ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου και 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου, το ΕΠΑΣ Σαλαμίνας, το 7ο Λύκειο Ν. Σμύρνης και τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα.

Τη δημοσιογραφική κάλυψη ανέλαβαν οι μαθήτριες: Σταματίνα Σταματάκου και Κατερίνα Θωμαϊδου από την Ομάδα Τύπου και Ενημέρωσης Γ’3.

Σταματίνα Σταματάκου

Για φωτογραφίες από την εκδήλωση ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ