Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Πρώτη Ολομέλεια Βραβείου Αειφόρου Σχολείου

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2011 έγινε η πρώτη ολομέλεια του Βραβείου Αειφόρου Σχολείου. Οι έξι ομάδες παρουσίασαν τις δράσεις τους.

Η ομάδα Ανακύκλωσης και Ενεργειακού Αποτυπώματος έχει ήδη ξεκινήσει με φόρα το πρόγραμμα ανακύκλωσης χαρτιού, γυαλιού, μετάλλων, πλαστικού, μπαταριών και ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών. Νέοι κάδοι σε κάθε αίθουσα, καλαίσθητα αυτοκόλλητα για να υπενθυμίζουν στις μαθήτριες πού τοποθετούμε τι, καθημερινή παρακολούθηση της κατανάλωσης χαρτιού φωτοτυπίας, είναι τα κύρια καθήκοντα που έχει αναλάβει αυτή η πολύ δραστήρια ομάδα.

Η ομάδα Πρασίνου, Ζωοφιλίας και Αισθητικής Αναβάθμισης  έχει ίσως τη μεγαλύτερη δράση έως τώρα. Έχει καταγράψει τον αριθμό των φυτών που υπάρχουν στο σχολείο και προσπαθεί να αυξήσει αυτό τον αριθμό, υπενθυμίζοντας διαρκώς στις μαθήτριες «το καθήκον τους» να κάνουν πράσινο-από τα φυτά- το σχολείο μας. Έχει κάνει εξορμήσεις παροχής τροφής σε αδέσποτα ζώα και πολλές επισκέψεις (Βοτανικός Κήπος, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Μουσείο Γεωλογίας Παλαιοντολογίας)

Η ομάδα Δημιουργικής Απασχόλησης έχει ήδη συμμετάσχει στο πρόγραμμα-διαγωνισμό School Lab και και βρίσκεται στο στάδιο οργάνωσης της συμμετοχής της στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Η ομάδα Υποστήριξης Πολιτιστικών Εκδηλώσεων έχει έως τώρα οργανώσει συνάντηση με συγγραφείς (Χ. Γιαννακοπούλου, Ε. Κατσαμά), συμμετοχή στην Παγκόσμια ημέρα Λευκού Μπαστουνιού καθώς και επισκέψεις σε θέατρα και κινηματογράφους.

Η ομάδα Ενδοσχολικής Ανάπτυξης και Αυτοαξιολόγησης Σχολικής Μονάδας συντονίζει και υποστηρίζει όλες τις ομάδες αειφορίας, ενώ μέσω των δεικτών αυτοαξιολόγησης που έχει επιλέξει στοχεύει στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης.

Τέλος η ομάδα Τύπου και Εκδόσεων φρόντισε για την προβολή του σχολείου και της δουλειάς των ομάδων. Ενημερώνει πολύ τακτικά την ιστοσελίδα του σχολείου,  στέλνει ανακοινώσεις στις τοπικές εφημερίδες και προετοιμάζει την έκδοση του σχολικού περιοδικού.

Είμαστε όλοι ενθουσιασμένοι με την τεράστια ποσότητα ποιοτικής εργασίας που γίνεται στο σχολείο μας και φέτος  και πιστεύουμε ότι μέχρι το τέλος της χρονιάς  θα έχουν γίνει - παρά τις αντιξοότητες - σπουδαία πράγματα από τις μαθήτριες σε συνεργασία με τους καθηγητές και τους γονείς.

επιστροφή στο Αειφόρο Σχολείο