Ευρ.Προγράμματα

Αειφόρο σχολείο

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο School Lab

Tο School Lab είναι μια πρωτότυπη διαδικτυακή πλατφόρμα δημιουργίας κι ανταλλαγής ιδεών για την επιστήμη, η οποία απευθύνεται σε μαθητές από Ε’ Δημοτικού μέχρι και Γ’ Γυμνασίου. Το School Lab είναι μία πρωτοβουλία του British Council, και διενεργείται σε συνεργασία με την i-create της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς – Ινστιτούτο Νεολαίας, μέσω του προγράμματος «Νέα Γενιά σε Δράση» της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Ο στόχος του School Lab είναι να βοηθήσει τους μαθητές να κατανοήσουν τις συναρπαστικές προκλήσεις της επιστήμης και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και δεξιότητες στην παρουσίαση των ιδεών τους. Και δεν είναι μόνοι τους! Στο School Lab τους βοηθούν νέοι επιστήμονες–μέντορες.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα:

• έφτιαξαν  ομάδες 2-3 ατόμων
  • επέλεξαν ένα επιστημονικό θέμα που τους ενδιαφέρει (είτε μόνοι τους, είτε με τη βοήθεια των καθηγητών τους)
  • παρουσίασαν το θέμα τους, με οποιοδήποτε ευρηματικό και κατανοητό τρόπο
  • το βιντεοσκόπησαν με camera (ακόμα και με του κινητού τους τηλεφώνου)
  • και τέλος… το ανάρτησαν στην ιστοσελίδα School Lab…όπως, δηλαδή, οι πραγματικοί επιστήμονες!

Παράλληλα, οι «μέντορες» βοήθησαν κάθε ομάδα με την υποστήριξή τους στις τεχνικές Επικοινωνίας της Επιστήμης.

Στα δύο βίντεο που ακολουθούν βλέπετε τη συμμετοχή του σχολείου μας

Βίντεο 1

Βίντεο 2