Καραΐσκου 147

Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2006-07.

"Ποτάμια. Οι αρτηρίες της Γης"

Συντονιστές καθηγητές:  Δημήτρης Καλαϊτζίδης- Παναγιώτης Πεφάνης

Είναι το πρόγραμμα που γίνεται αδιάλειπτα στο σχολείο μας από τη σχολική χρονιά 1999-2000. Συντονιστής είναι ο Διευθυντής του Σχολείου και ιδρυτής του Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Το Ποτάμι» κ Δημήτρης Καλαϊτζίδης και αναπληρωτής του ο κ Παναγιώτης Πεφάνης. Στην ομάδα συμμετέχουν μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης γυμνασίου.

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφτήκαμε τις εκβολές του ποταμού Κηφισού στο Νέο Φάληρο, επίσκεψη στα γραφεία της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ για την Προστασία του Περιβάλλοντος και της Πολιτιστικής Κληρονομιάς (στην Πλάκα) και κάναμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Βάμου Χανίων.

Μέρος της εργασίας μας παρουσιάσαμε με μορφή αφίσας στην Πλατεία Κοραή, μαζί με τα άλλα σχολεία του Πειραιά στις 16 Μαίου 2007. Την επόμενη μέρα παρουσιάσαμε το πρόγραμμά μας στο σχολείο με τη μορφή ενός σκέτς που το δούλεψε όλη η ομάδα και ήταν μια διακωμώδηση της λειτουργίας της ομάδας μας και η σάτιρα των συντονιστών καθηγητών.

επιστροφή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση