Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το Λιμάνι του Πειραιά

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 1995-1996 η περιβαλλοντική ομάδα (Γ6) του Ραλλείου Γυμνασίου επιδόθηκε σε έρευνα σχετική με το ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ. Την όλη διαδικασία συντόνισαν οι καθηγήτριες της Αγγλικής Γλώσσας Βαβουράκη Ευαγγελία και Δρούγκα Εργίνη. Η εργασία κατέληξε στην έκδοση βιβλίου με τίτλο "ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ" -(ΙΣΤΟΡΙΑ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ-ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ). Το βιβλίο αποτελείται από τρία μέρη. Το πρώτο περιλαμβάνει σύντομη αναδρομή στην ιστορία του Λιμανιού τον 19ο και 20ο αιώνα. Το δεύτερο στοιχεία πολιτισμού όπως ζωγραφική, λογοτεχνία, τραγούδια εμπνευσμένα όλα από το λιμάνι καθώς και σκηνές και μνήμες από την σκληρή δουλειά των λιμενεργατών. Τέλος, το τρίτο ασχολείται με την ακτοπλοΐα και ιδιαίτερα με τα επιβατικά - φορτηγά πλοία Ελλήνων εφοπλιστών, που έκαναν την εμφάνισή τους στις αρχές του 20ου αιώνα.

επιστροφή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση