Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Ένα Σχολείο στο Λιμάνι

Είναι μια εργασία στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα σχολεία, που σκοπό έχει την ενασχόληση των μαθητών με περιβαλλοντικά προβλήματα, ώστε να υπάρξει ευαισθητοποίηση και περαιτέρω συνείδηση περιβαλλοντικής συμπεριφοράς.

Στη συγκεκριμένη εργασία τα παιδιά ασχολήθηκαν με την καταγραφή οτιδήποτε τους κέντριζε το ενδιαφέρον-θετικά ή αρνητικά-στην περιοχή από τον Αγ.Διονύσιο στον Πειραιά έως και το Δημοτικό Θέατρο. Αυτή είναι η περιοχή στην οποία καθημερινά βιώνουν την διαδρομή τους από το σχολείο στο σπίτι και αντίστροφα. Φυσικά η περιοχή στο κέντρο της διαδρομής, όπου βρίσκεται ο Πύργος του Πειραιά, περιλαμβάνει το σχολείο της Ραλλείου, ακριβώς στην αγορά, στο Λιμάνι .

Κατ'αρχήν η περιοχή χωρίστηκε σε πέντε τομείς, ώστε η καταγραφή του πεδίου να γίνει ευκολότερα και καλύτερα.
Τα παιδιά χωρίστηκαν αυτόβουλα σε ανάλογες ομάδες δράσης-μελέτης. Αρχικά συνέλεξαν στοιχεία (φωτογραφίες-σλάιτς-συνεντεύξεις-παρατηρήσεις κλπ), τα κατέγραψαν, ομαδοποίησαν τα δεδομένα, ανάλογα με τα θετικά ή τα αρνητικά τους χαρακτηριστικά και κατέληξαν σε σχετικές προτάσεις με σκοπό τη βελτίωση των συνθηκών στην περιοχή.
Οι προτάσεις καταμερίστηκαν σε βραχυπρόθεσμες και μακρόπροθεσμες. Σε εκείνες που αφορούσαν την ευρύτερη περιοχή και σε εκείνες που αφορούσαν το άμεσο περιβάλλον του σχολείου.
Μάλιστα υπάρχει μια πρόταση που αφορά στη διαμόρφωση ισογείου χώρου στο Εμπορικό Κέντρο, στο οποίο στεγάζεται και το σχολείο, σε πολιτιστικό κέντρο. Υπάρχει και σχετική μελέτη με οικονομικό προϋπολογισμό. Στα πλαίσια μιας άλλης μακροπρόθεσμης πρότασης, που αφορά στη διαμόρφωση της ευρύτερης περιοχής του Δημοτικού Θεάτρου, υπάρχουν σχέδια, που συνέθεσε μαθήτρια στους υπολογιστές.

Η εργασία μέχρι σήμερα παρουσιάστηκε σε ολοσέλιδο δημοσίευμα στο "Έθνος", σε ωριαία ραδιοφωνική εκπομπή της Εκκλησίας της Ελλάδος, στο τηλεοπτικό κανάλι της ΝΕΤ (στην τηλεοπτική εκπομπή της Σεμίνας Διγενή "Ώρα Ελλάδος") στην οποία θα έχουμε και άλλη εκπομπή-αφιέρωμα, μετά την επίσημη παρουσίαση της εργασίας σε φορείς του Πειραιά.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές στη εργασία ήταν: η κ. Παπαδάκη Αικατερίνη και ο κ.Πεφάνης Παναγιώτης. Συμμετείχαν οι μαθήτριες: Ανθοπούλου Υβ.,Ζηλάκου Αν.,Ζούζια Χ.,Θεοφίλη Αλ.,Καρατζή Αρ.,Κασιδιάρη Π.,Κατσίπη Ελ.,Κοντιζά Αρ.,Κοντοφρυού Μ.,Κουβαριτάκη Δ.,Κουκλάκη Ελ.,Κουρκούλη Ιωαν.,Κυριακάκη Ελ.,Λειβαδάρα Αλ.,Μαργαρίτη Ιωαν.,Μαστοράκη Ευγ.,Ματραντά Χ.,Μπραϊμη Αλ.,Μυτιληναίου Αικ.,Μωυσίδου Αν., Οικονόμου Γ.,Παυλάτου Αν.,Στυλιανούδη Β.,Τρέζου Β.,Τσιώλη Αφ.,Ψυλόγλου Δ.

επιστροφή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση