Year Book 2003-04

Επίσκεψη της Ευρωβουλευτού κ.Μυρσίνης Ζορμπά στη Ράλλειο

Μετά από πρόσκληση των ομάδων «Ταυτότητες Φύλλου» του σχολείου μας η Ευρωβουλευτής κυρία Μυρσίνη Ζορμπά επισκέφτηκε το σχολείο μας την Παρασκευή 19 Μαρτίου 2004. Η επίσκεψη συνδυάστηκε με τη συμμετοχή του σχολείου μας στην «Ημέρα της Άνοιξης της Ευρώπης», που εορτάζεται κάθε χρόνο. Φέτος η επίσημη ημερομηνία του εορτασμού είναι η Τρίτη 23 Μαρτίου.

Την κ. Ζορμπά υποδέχτηκε ο Διευθυντής του Σχολείου μας κ. Καλαϊτζίδης μαζί με τους Υποδιευθυντές κ.κ. Ανδρέου και Πανάρετο και την κ. Λιάκου που είναι αναπληρώτρια συντονίστρια των ομάδων «Ταυτότητες Φύλου». Οι καθηγητές του σχολείου μας είχαν μια ολιγόλεπτη συζήτηση με την κυρία Ζορμπά στο γραφείο των Καθηγητών και στη συνέχεια όλο το σχολείο συγκεντρώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων για μια σύντομη ομιλία της προσκεκλημένης μας. Ήταν πράγματι μια σύντομη ομιλία, που άφησε χρόνο στις μαθήτριες να υποβάλλουν αρκετές ερωτήσεις στις οποίες  με σαφήνεια απάντησε η κυρία Ζορμπά.

Μετά ήταν η σειρά των ομάδων «Ταυτότητες Φύλου» να υποδεχτούν την κυρία Ζορμπά, αφού με δική τους πρόσκληση ήλθε στο σχολείο μας. Μαζί με τα κορίτσια των ομάδων πέρασε μια ολόκληρη ώρα ανταλλάσσοντας απόψεις και απαντώντας σε καίριες και σοβαρές ερωτήσεις των κοριτσιών. Δυστυχώς όμως ο χρόνος ποτέ δεν είναι επαρκής για τέτοιες συναντήσεις και συζητήσεις και έτσι η κυρία Ζορμπά, αφού ευχαρίστησε για την πρόσκληση, υποσχέθηκε να ξανάρθει στο σχολείο μας, για να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Στο τέλος ο Διευθυντής του σχολείου χάρισε στην κυρία Ζορμπά ένα αντίτυπο της περσινής εργασίας μας «Ο Πολίτης του Κόσμου» και το σημαιάκι -έμβλημα του σχολείου μας.

επιστροφή στο Year Book 2003-04