Εκπαιδευτικό Υλικό Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων

Παρακάτω παρουσιάζεται νέο εκπαιδευτικό υλικό του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων. Η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Αντιόπη Αργυρίου έχει συμμετοχή στην τελευταία ενότητα (Αθηναϊκή Δημοκρατία: Πολιτειακοί θεσμοί) στο υλικό των εργαστηρίων 3, 4 και 5.

ΙΔΡΥΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

«Σκοπός του Ιδρύματος είναι η μελέτη και προβολή των κοινοβουλευτικών θεσμών και της δημοκρατίας και η συμβολή στην καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης του λαού, και ιδίως των νέων. Για την επίτευξη των γενικότερων στόχων του, το Ίδρυμα της Βουλής πραγματοποιεί εκδηλώσεις, συνέδρια, εκθέσεις, εκδόσεις, και εκπαιδευτικά προγράμματα.»
Δημοκρατία και Εκπαίδευση
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

"ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΙ ΘΕΣΜΟΙ»

Πώς να μιλήσουμε στους μαθητές με άλλο τρόπο για τους πολιτειακούς θεσμούς της αρχαίας αθηναϊκής δημοκρατίας;

Πώς να τους δώσουμε τη δυνατότητα να ασχοληθούν με ενεργό τρόπο με όψεις της πολιτειακής οργάνωσης της αρχαίας Αθήνας;

Πώς να βοηθήσουμε τους μαθητές να συσχετίσουν τους αρχαίους δημοκρατικούς θεσμούς με αντίστοιχους σημερινούς, συμβάλλοντας στην καλλιέργεια της δημοκρατικής τους συνείδησης;

Δείτε το νέο εκπαιδευτικό υλικό που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Δημοκρατία και Εκπαίδευση».

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό υλικό περιλαμβάνει:

Παιδαγωγικά Εργαστήρια, τα οποία προτείνουν σχετικές με τα θέματα αυτά δραστηριότητες, με βιωματικό και παιγνιώδη χαρακτήρα, που μπορούν εύκολα να χρησιμοποιηθούν στην τάξη.

Φάκελο για τον εκπαιδευτικό, ο οποίος περιέχει οδηγίες για τον εκπαιδευτικό, συμπληρωματικό υλικό και κείμενα προσανατολισμού, ενδεικτική βιβλιογραφία και διαδικτυακές συνδέσεις.
Για να γνωρίσετε περισσότερα για τις δράσεις του Ιδρύματος μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: http://foundation.parliament.gr ή να επικοινωνήσετε μαζί μας:

Διεύθυνση: Βασιλίσσης Σοφίας 11, Αθήνα 106 71
Τηλέφωνο: 210 - 3692272