Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

18. Καϊτατζίδου    Κατερίνα

19. Καλογερόγιαννη Φιλιώ

20. Λελούδα Κων/να

Ο Πειραιάς συγκαταλέγεται στα μεγαλύτερα λιμάνια της Μεσογείου και της Ευρώπης. Η σημασία του είναι τεράστια και για την ίδια την πόλη, αλλά επίσης για όλη τη χώρα.

Το γεγονός ότι το λιμάνι εξυπηρετεί εμπορικούς και τουριστικούς σκοπούς το κάνει ακόμη πιο σημαντικό για την Ελλάδα. Αποτελεί την πύλη εισόδου πολλών τουριστών, αλλά κυρίως αποτελεί την πύλη εξόδου τους για τα νησιά όλου του Αιγαίου.

Δεν είναι όμως περιορισμένη μόνο στο οικονομικό πεδίο η σημασία του λιμανιού αυτού αλλά εκτείνεται και στον πολιτισμό της ευρύτερης περιοχής. Δεκάδες τραγούδια έχουν γραφτεί για τον Πειραιά από γνωστούς και άγνωστους συνθέτες. Μόνα τους αποτελούν σημαντικό στοιχείο της προφορικής παράδοσης της πόλης και της χώρας.

Το λιμάνι του Πειραιά συνδέεται επίσης με τη ρύπανση του περιβάλλοντος εξαιτίας της μεγάλης κίνησης πλοίων. Ωστόσο, δεν έχουν σημειωθεί ατυχήματα που να έχουν προκαλέσει μεγάλης έκτασης ρύπανση.

Η τεράστια ποικιλία προσεγγίσεων στο μεγάλο Λιμάνι δίνει τη δυνατότητα στις μαθήτριες να ασχοληθούν με ένα ιδιαίτερα ελκυστικό θέμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, εξετάζοντας το αντικείμενο της έρευνας από πολλές απόψεις.

Η ελκυστικότητα του θέματος φαίνεται και  από τον μεγάλο αριθμό εργασιών που έχουν εκδοθεί για το λιμάνι του Πειραιά.

Η ευχερής πρόσβαση που έχει το σχολείο μας στο λιμάνι (βρίσκεται ακριβώς στο λιμάνι, στον πύργο του Πειραιά) έχει διευκολύνει πολύ την εργασία πεδίου. Σε απόσταση μικρότερη των εκατό μέτρων από το σχολείο μας βρίσκεται το νερό της θάλασσας και τα φέρι.

Η υπερηφάνεια με την οποία οι μαθήτριες αντιμετωπίζουν το γεγονός της καταγωγής τους από τον Πειραιά, είναι πολύ μεγάλη.

Φέτος λοιπόν μελετήσαμε το μεγάλο λιμάνι, το λιμάνι του Πειραιά και το ευχαριστηθήκαμε όλοι, καθηγητές και μαθήτριες.

επιστροφή στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

επιστροφή στο Διήμερο Εκδηλώσεων