Επίσκεψη της φιλοζωϊκής οργάνωσης Sapt Hellas στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 1 Οκτωβρίου 2014 στα πλαίσια του προγράμματος ζωοφιλίας επισκέφτηκε το σχολείο μας αντιπροσωπεία της SAPT Hellas μαζί με 4 από τα σκυλιά της ομάδας.

Η SAPT Hellas (Stray Action - Pet Therapy Hellas, Αστική-Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία) ιδρύθηκε στα τέλη του 2005 με τους εξής σκοπούς:

1. Να ενημερώσει σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο τα παιδιά - και αυριανούς πολίτες της Ελλάδας - για την σωστή συμπεριφορά προς τους σκύλους (αδέσποτους ή δεσποζόμενους) και να τα ευαισθητοποιήσει σε σχέση με το πολύ καίριο πρόβλημα των αδέσποτων σκύλων (Πρόγραμμα «Εκστρατεία Ενημέρωσης»).
2. Να προσφέρει κοινωνικό έργο σε κοινωνικά ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού μέσω ουσιαστικής επαφής παιδιών ή ενηλίκων με ημίαιμους, πρώην αδέσποτους και εκπαιδευμένους σκύλους των εθελοντών της (Πρόγραμμα «Pet-Assisted Therapy» ή «Σκύλοι Θεραπευτικής Επαφής») .
3. Να βοηθήσει όσο περισσότερο μπορεί στην επίλυση του παρόντος «προβλήματος» των αδέσποτων σκύλων, προωθώντας και υποστηρίζοντας με αρκετές παροχές, τις υιοθεσίες σκύλων (Πρόγραμμα «Υιοθεσία Σκύλων-Συντρόφων»).

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτά που είδαν και με αυτά που έμαθαν για το πως θα προσεγγίζουν τους σκύλους.

Δείτε πως προβλήθηκε η επίσκεψη στην ιστοσελίδα της SAPT πατώντας εδώ.