Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία English |

ΤΗΛ. 210-4297425

FAX 210-4297424

13 εικαστικοί δάσκαλοι και ο Γ. Καραμαλέγκος

14 καθηγητές καλλιτεχνικών μαθημάτων που εργάζονται σε δημόσια σχολεία του Πειραιά, εκθέτουν τα έργα τους στο Παλιό Ταχυδρομείο του Πειραιά από 19 έως 30 Απριλίου. Όλοι δάσκαλοι με πάθος και όραμα, δείχνουν την καθαρά καλλιτεχνική τους πλευρά, δείχνουν στους μαθητές και στις μαθήτριές τους την δεύτερη ταυτότητά τους, εκείνη του εικαστικού δημιουργού (η πρώτη είναι του καθηγητή).

Στην έκθεση συμμετέχει και ο καθηγητής του σχολείου μας και εξαιρετικός ζωγράφος Γιώργος Καραμαλέγκος.

Όπως αναφέρεται στο πρόγραμμα της έκθεσης «Οι μορφές του Γιώργου Καραμαλέγκου, πλασμένες με χρωματικές επιφάνειες, μας  οδηγούν στα παραμορφωμένα σε μάσκες πρόσωπα του εξπρεσιονιστή Εμιλ Νόλντε». Εμείς, πέρα από τις εκλεκτικές συγγένειες με διάσημους ζωγράφους, βλέπουμε στους πίνακες του Γιώργου Καραμαλέγκου ένα μίγμα εξπρεσιονισμού, λαϊκής ζωγραφικής, μεγάλη εκφραστική δύναμη και το απαράμιλλο ελληνικό φως να λούζει τις μορφές των καθημερινών ανθρώπων που αποτυπώνονται με αδρές πινελιές στον καμβά.

Αξίζει να επισκεφτείτε την έκθεση.

Πατήστε εδώ για να δείτε κάποια από τα έργα του Γιώργου Καραμαλέγκου.

Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία |