ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
: 2104297424
: mail@gym-ralleion.att.sch.gr

Πρόσβαση στο κτίριο

Οι νέες εγκαταστάσεις του Ραλλείου Γυμνασίου βρίσκονται επί των οδών Πειραιώς  και Επονιτών (ο δρόμος δίπλα στη Στατιστική Υπηρεσία – προέκταση της οδού Δωδεκανήσου).

Το σχολείο απέχει 1,4 χιλιόμετρα από το κέντρο του Πειραιά (Δημοτικό Θέατρο).

Η γραμμή 049 (Πειραιάς – Ομόνοια) που ξεκινάει από τον ΟΛΠ και διασχίζει όλο το κέντρο του Πειραιά έχει στάση 50 μέτρα από το σχολείο (στάση Στατιστική Υπηρεσία – κάντε κλικ). Στην ίδια στάση σταματάει και η γραμμή 420 (Πειραιάς – Άγιοι Ανάργυροι) που ξεκινάει από τον Άγιο Διονύσιο στο Λιμάνι του Πειραιά (απέναντι από τα πλοία που φεύγουν για Κρήτη) και περνάει από τη στάση Σταθμός ΗΣΑΠ

Πολλά άλλα λεωφορεία (040 Πειραιάς – Σύνταγμα, 218 Πειραιάς – Δάφνη, 229 Πειραιάς – Αγ. Δημήτριος, 130 Πειραιάς – Νέα Σμύρνη,  915 Λόφος Βώκου – Προφήτης Ηλίας κλπ – κάντε κλικ στη γραμμή που σας εξυπηρετεί) έχουν στάση στην εκκλησία της Ευαγγελίστριας (στάση Ευαγγελίστρια) που απέχει 600 μέτρα από την είσοδο του σχολείου.

Όσοι έρχονται από Μοσχάτο, Φάληρο, Καλλιθέα κλπ. εξυπηρετούνται από τις γραμμές 049 Ομόνοια  – Πειραιάς, 040 Πειραιάς – Σύνταγμα, 218 Δάφνη – Πειραιάς, 229 Αγ. Δημήτριος – Πειραιάς, 130 Νέα Σμύρνη – Πειραιάς, καθώς και τις παραλιακές (Α1 Βούλα – Πειραιάς, Β1 Άνω Γλυφάδα – Πειραιάς κλπ). Η στάση απέχει 100 μέτρα από το σχολείο. Είναι επί της οδού Μικράς Ασίας και λέγεται στάσηΕστία Ναυτικών – κάντε κλικ.

Τη στάση Εστία Ναυτικών επί της οδού Μικράς Ασίας μπορούν  να χρησιμοποιήσουν οι μαθήτριες και όταν φεύγουν από το σχολείο καθώς όλα τα λεωφορεία που σταματάνε εκεί κατευθύνονται προς το κέντρο του Πειραιά (έτσι δεν χρειάζεται να περάσουν απέναντι την οδό Πειραιώς ώστε να επιστρέψουν με το 049 Ομόνοια – Πειραιάς).

Να σημειωθεί ότι ο σταθμός ΗΣΑΠ (πράσινη γραμμή) Νέου Φαλήρου του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου απέχει 900 μέτρα από την είσοδο του σχολείου. Περπατώντας περίπου 10’ ή με μετεπιβίβαση στα λεωφορεία Α1, Β1,040,218,217,229,130  και αποβίβαση στη στάση «Εστία Ναυτικών» (2 λεπτά διαδρομή)  προσεγγίζει κάποιος  το σχολείο.

Επίσης η γραμμή 7  του τραμ εξυπηρετεί τη σύνδεση  με το κέντρο του Πειραιά καθώς περνάει δίπλα από το σχολείο αλλά μόνο στην κατεύθυνση προς Πειραιά.

Παραδείγματα πρόσβασης:

Κάποιος που μένει στο Χατζηκυριάκειο ή τις γύρω περιοχές μπορεί να χρησιμοποιήσει τις γραμμές 040 Πειραιάς – Σύνταγμα, 130 Πειραιάς – Νέα Σμύρνη, Α1 Πειραιάς – Βούλα, Β1 Πειραιάς – Άνω Γλυφάδα και να αποβιβαστεί στη στάση Ευαγγελίστρια.

Κάποιος που έρχεται στο σχολείο χρησιμοποιώντας τη γραμμή τρόλει 17 (Κερατσίνι – Πειραιάς) ή τη γραμμή τρόλει 20 (Δραπετσώνα – Καστέλλα – Ν. Φάληρο) θα κατεβαίνει στη στάση 2ας Μεραρχίας (αμέσως μόλις το τρόλει στρίβει στην οδό 2ας Μεραρχίας) και εκεί θα παίρνει τη γραμμή 049 Ομόνοια – Πειραιάς που κάνει στάση στο σχολείο (Στάση Στατιστική Υπηρεσία). Μπορεί επίσης να κατέβει στη στάση σταθμός ΗΣΑΠ (στον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο) και να επιβιβαστεί στη γραμμή 420 Πειραιάς – Αγ. Ανάργυροι που επίσης κάνει στάση στο σχολείο (Στάση Στατιστική Υπηρεσία).

Κάποιος που έρχεται από Νίκαια, Κορυδαλλό, Αγ. Βαρβάρα, Αιγάλεω (γραμμές 809, 810, 817, 827, 830, 831, 846, 847 κλπ)  κατεβαίνει στην οδό Γούναρη στην Πειραιά , προσεγγίζει μια από τις καθέτους  (οδό Ελ. Βενιζέλου ή Καραολή και Δημητρίου) και επιβιβάζεται στη γραμμή 420 Πειραιάς – Αγ. Ανάργυροι επί της οδού Εθνικής Αντιστάσεως – είναι η πρώτη παράλληλη της Γούναρη (στάση Εθνικής Αντιστάσεως – απέχει περίπου70 μέτρα από τη στάση της Γούναρη) που κάνει στάση στο σχολείο (Στάση Στατιστική Υπηρεσία).

Από τη στάση Σταθμός ΗΣΑΠ στον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά περνάει το 420 (Πειραιάς – Αγ. Ανάργυροι) που μπορούν να πάρουν όσοι έρχονται από Πέραμα, Αμφιάλη, Ευγένεια, Χαραυγή, Αγ. Μηνά, Αγ. Αντώνη, Αγ. Σοφία κλπ. και θα κατέβουν στη στάση Στατιστική Υπηρεσία (50 μέτρα από το σχολείο)

Από το κέντρο του ΠΕΙΡΑΙΑ

Από την οδό Ηρώων Πολυτεχνείου με το λεωφορείο 049 με κατεύθυνση προς Αθήνα και αποβίβαση στη στάση «Στατιστική Υπηρεσία»

Από το κέντρο της ΑΘΗΝΑΣ

Α. Σταθμός ΜΕΤΡΟ «ΣΥΝΤΑΓΜΑ» (μπλε γραμμή)

Κατεύθυνση : Προς Δημοτικό Θέατρο ως τον τερματικό σταθμό «Δημοτικό Θέατρο»

Μετεπιβίβαση στο ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ  049 με κατεύθυνση προς Αθήνα επί της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου.

Αποβίβαση στη στάση : Στατιστική Υπηρεσία

Β. Σταθμός  ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ «ΟΜΟΝΟΙΑ» ή ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ (πράσινη γραμμή)

Κατεύθυνση: Προς Πειραιά. Αποβίβαση στο σταθμό «Φάληρο»

Περπάτημα περίπου 10’ ή μετεπιβίβαση στα λεωφορεία Α1, Β1,040,218,217,229,130 για 2’. Αποβίβαση στη στάση «Εστία Ναυτικών»