Με κεντρικό μήνυμα «Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό. Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινά από εσένα» εορτάστηκε στις 6 Φεβρουαρίου 2018 για 15η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν. Την ευθύνη οργάνωσης του εορτασμού στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας που πραγματοποίησε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, κεντρική εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, στην οποία συμμετείχαν αρχές, εμπλεκόμενοι φορείς, εκπαιδευτικοί και πολλοί μαθητές.

Το σχολείο μας συμμετείχε με αντιπροσωπευτική ομάδα 10 μαθητριών της Γ΄τάξης και τριών εκπαιδευτικών.

Στο video που ακολουθεί, θα πάρετε μία μικρή γεύση από το πρωινό που περάσαμε στο αμφιθέατρο του Υπ. Υποδομών .

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη συμμετοχή της ομάδας μας στην εκδήλωση

Να σημειωθεί ότι στο σχολείο μας έγιναν δύο σχετικές ενημερωτικές εκδηλώσεις: μία για τις μαθήτριες με τη συμμετοχή αξιωματικών της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και μία για τους γονείς με τη συμμετοχή του πρώην διοικητή της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κ. Εμμ. Σφακιανάκη.