Την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 η Γ3 τάξη του σχολείου μας πέρασε ένα όμορφο και δημιουργικό δίωρο με τη συντροφιά της συγγραφέα κ. Ελ. Δικαίου. Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ν.Ε. Γραμματείας και με σκοπό την ενθάρρυνση της φιλαναγνωσίας, είχε προηγηθεί για διάστημα ενός μήνα περίπου, η ανάγνωση στην τάξη δύο λογοτεχνικών έργων της συγγραφέα από τις μαθήτριες σε ισάριθμες ομάδες. Τα βιβλία που επέλεξαν να διαβάσουν ήταν το «Φόντο σε διπλό καθρέφτη» και «Μου μαθαίνετε να χαμογελάω, σας παρακαλώ;», αναπτύσσοντας παράλληλα αναγνωστικές δραστηριότητες που ενεργοποίησαν δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

Έτσι, αρχικά ζωντάνεψαν τις ηρωίδες των δύο βιβλίων, τους έδωσαν φωνή, μπήκαν στη θέση τους και βρέθηκαν αντιμέτωπες με τα διλήμματά τους.  Στη συνέχεια, κάποιες από τις μαθήτριες δραματοποίησαν την αγαπημένη τους σκηνή από το «Φόντο σε διπλό καθρέφτη», ενώ άλλη ομάδα προχώρησε στην αναπαράσταση μίας φανταστικής σκηνής, κατά την οποία οι νεαρές ηρωίδες των δύο βιβλίων γνωρίζονται τυχαία και δίνουν ένα δυνατό μήνυμα φιλίας, ικανό να νικήσει εμπόδια και δυσκολίες. Ακολούθησε εκφραστική ανάγνωση αποσπασμάτων και πλήθος ερωτήσεων προς την κ. Δικαίου, η οποία με ενθουσιασμό και συγκίνηση ενθάρρυνε τις δημιουργικές απόπειρες των μαθητριών.

Κατερίνα Αραθύμου

φιλόλογος