Το πνεύμα…της Αντιλογίας στην 4η Πανελλήνια συνάντηση Ρητορικών ομίλων

Η ρητορική είναι κι αυτή μία από τις τέχνες που εμφανίστηκαν στον αρχαίο κόσμο  και συνεχίζουν να υπάρχουν αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα. Είναι κοινή παραδοχή ότι η ρητορική ενώνει τους ανθρώπους και εξυπηρετεί την ανταλλαγή απόψεων, σκέψεων και ιδεών. Βασισμένη σε αυτές τις αρχές η Πανελλήνια Ένωση για την προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πληροφόρησης διοργάνωσε την 4η Πανελλήνια συνάντηση Ρητορικών ομίλων. Ανταποκρινόμενη σε αυτό το κάλεσμα η ομάδα ρητορικής του γυμνασίου μας, το περασμένο Σάββατο, 15/12/2018 συναντήθηκε με άλλα σχολεία, στοχεύοντας όχι μόνο στην ενημέρωση, αλλά και στην ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σχετικά με ζητήματα που αφορούν όλους. Και το πέτυχε. Ας ανανεώσουμε, λοιπόν,  το ραντεβού μας για τον επόμενο χρόνο, γατί σίγουρα αξίζει τον κόπο και έχουμε να πούμε πολλά ακόμη. Εντωμεταξύ δε θα πάψουμε να βελτιωνόμαστε και να αναζητούμε την αλήθεια, όπου κι αν αυτή κρύβεται.

Σας παραθέτουμε ένα video με αποσπάσματα από την εμφάνιση του σχολείου μας.