ΕΝΑ ΣΥΝΘΗΜΑ…ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού, στις 6 Μαρτίου, το σχολείο μας αποφάσισε να αφιερώσει κάποιες ώρες, μετά την πρόταση του ΥΠ.Π.Ε.Θ προκειμένου να προβληματίσει και να ευαισθητοποιήσει τη μαθητική κοινότητα. Έτσι τα κορίτσια και των τριών τάξεων, για μία ακόμη φορά, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των υπευθύνων για  την εκδήλωση και δημιούργησαν μετατρέποντας τον χώρο του σχολείου σε ένα τεράστιο έργο τέχνης βασισμένο σε συνθήματα κατά του bullying. Με άλλα λόγια, οι μαθήτριες εξέφρασαν τις ιδέες και τις σκέψεις τους κατά αυτού του φαινομένου μέσα από πρωτότυπες και σύντομες φράσεις που αποτυπώθηκαν σε μεγάλα πανό, αλλά και στη μνήμη όσων τα διάβασαν.

Αυτή δεν ήταν η μοναδική εκδήλωση που έλαβε χώρα στις 8 Μαρτίου 2019 για τον εκφοβισμό. Η φωνή του δευτέρου τμήματος της Γ’ τάξης ακούστηκε μέσα από ένα βίντεο που σκηνοθέτησαν και επιμελήθηκαν οι ίδιες οι μαθήτριες, θέλοντας να δείξουν τι σημαίνει να εκφοβίζεται κάποιος κα πώς μπορούμε να αντιδράσουμε προκειμένου να εξουδετερώσουμε τον θύτη. Στη συνέχεια, ο όμιλος Ρητορικής του σχολείου μας, με εργαλείο του το «παιχνίδι ρόλων» παρουσίασε το θέμα της ημέρας μέσα από τα μάτια της Φατιμά, μιας οικονομικής μετανάστριας, που αντιμετώπισε την αποδοκιμασία των συμμαθητών της στη χώρα υποδοχής που βρέθηκε. Η ημέρα αυτή έκλεισε με την προβολή ενός ντοκιμαντέρ από το «Χαμόγελο του παιδιού», που περιείχε κυρίως εμπειρίες ανθρώπων που κάποτε βρέθηκαν σε θέση θύματος, αλλά παρ’ όλα αυτά το ξεπέρασαν και άνοιξαν νέους δρόμους στη ζωή τους. Είναι γεγονός ότι το θέμα του bullying άγγιξε και κινητοποίησε τη σχολική κοινότητα του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά γιατί «η ικανότητα να ελπίζουμε μάς επιτρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δοκιμασίες της καθημερινής ζωής».

Οι υπεύθυνες της δράσης από τα τμήματα Α5, Γ1 και Γ4