Την Πέμπτη 9/5/2019 οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Ραλλείου Γυμνασίου επισκέφτηκαν μαζί με το Τμήμα Γερμανικών της Α΄ τάξης του Ραλλείου Λυκείου το Ινστιτούτο Γκαίτε στην Αθήνα (Goethe-Institut Athen / Griechenland) στο πλαίσιο Διδακτικής επίσκεψης για το μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας και παρακολούθησαν την ταινία »Ostwind» (»Ανατολικός Άνεμος») με σκοπό την εξάσκησή τους στη Γερμανική Γλώσσα και την απόκτηση «γλωσσικών ακουσμάτων».

Η ταινία επικεντρώνεται στην αγωνιστικότητα και στη συγκινητική επικοινωνία μιας εφήβου με ένα άλογο και μεταδίδει χρήσιμα μηνύματα για τη ζωή. Μετά την προβολή οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον ισόγειο χώρο του Ινστιτούτου και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του. Οι μαθήτριες μας επέστεψαν στο σχολείο με εξαιρετικές εντυπώσεις.

Τη διοργάνωση της επίσκεψης ανέλαβε η καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας του σχολείου μας, Πατίκα Αντιγόνη, που συνόδευσε τις μαθήτριες με τους εκπαιδευτικούς Δερμάτη Χρήστο, Κεσκεσιάδου Αναστασία και Λεμονή Χαρίκλεια.