Τα ΕΚΦΕ (Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών) Πειραιά – Καλλίπολης & Νίκαιας διοργάνωσαν τον 6ο   Πειραματικό  Διαγωνισμό Γυμνασίων «Πειραματίζομαι &Ανακαλύπτω» στις 21 Μαΐου 2019 για τα Γυμνάσια που ανήκουν στην αρμοδιότητα τους. Σε αυτόν τον διαγωνισμό οι μαθητές/τριες έχουν την δυνατότητα να διαγωνιστούν σε πειραματικές δραστηριότητες Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας , ενώ παράλληλα «διασκεδάζουν» πειραματιζόμενοι/ες.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος και εκπροσωπήθηκε επάξια λαμβάνοντας το 2ο Βραβείο, μεταξύ 18 Γυμνασίων,  με τις εξής μαθήτριες της Γ΄ Τάξης  :

1. Αγγελική Αβραμούδη
  2. Ιφιγένεια Βελλίνη
  3. Ευφροσύνη Πολυχρονιάδου
  4. Εβίτα Χατζηαλέξη

Τα ΕΚΦΕ Πειραιά – Καλλίπολης & Νίκαιας επιθυμώντας να επαινέσουν  και να επιβραβεύσουν  τους μαθητές/τριες που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό, οργάνωσαν εκδήλωση βράβευσης.

την ΤΕΤΑΡΤΗ    19  Ιουνίου

στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΛΥΧΩΡΟ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ«ΜΑΝΟΣ ΛΟΙΖΟΣ»

Στην εκδήλωση  κεντρικός ομιλητής ήταν ο κ. Ιωάννης Γάτσιος  με θέμα:

«Παρατηρώ, Μελετώ και Θαυμάζω την Ομορφιά και την Νομοτέλεια της Φύσης».

Ευχόμαστε  στις μαθήτριες μας : « Συγχαρητήρια για την προσπάθειά τους και να έχουν πολλές επιτυχίες στην μαθητική τους ζωή »

Οι καθηγητές  ΠΕ04