Mετά από εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19 το σχολείο μας θα μείνει κλειστό από 9 Μαρτίου έως και 23 Μαρτίου 2020. Το σχετικό ΦΕΚ

fek_728

Ενημερώνουμε ότι βρέθηκε θετική στον κορωνοϊό (χωρίς να νοσεί) μητέρα μαθήτριας του σχολείου μας. Η μαθήτρια εξετάστηκε και βρέθηκε ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Από τον ΕΟΔΥ διευκρινίστηκε ότι η εκπαιδευτική κοινότητα του σχολείου  δεν είναι σε καραντίνα, αλλά σε προληπτική  αποχή από τα μαθήματα. Μας είπαν ότι θα πρέπει να εφαρμόζουμε αυτά που κανονικά θα πρέπει να εφαρμόζει όλος ο πληθυσμός αυτή την περίοδο. Για οποιαδήποτε  άλλη πληροφορία μπορείτε να απευθύνεστε στον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας τηλ. 2105212000.

Δείτε σχετικά:

Διαβάστε τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας για τις εκπαιδευτικές μονάδες εδώ:

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠ ΥΓΕΙΑΣ_ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ_

Διαβάστε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ για τις εκπαιδευτικές μονάδες εδώ: https://eody.gov.gr/erotiseis-kai-apantiseis-gia-ton-neo-koronoio-sars-cov-2-gia-tis-ekpaideytikes-monades/