Διαβάστε την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και ακολουθήστε τα βήματα που περιγράφονται (προθεσμία από Πέμπτη 18 Ιουνίου 2020 έως και την Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020) ώστε να εγγραφούν οι μαθήτριες της Γ΄Γυμνασίου στο Λύκειο (οι μαθήτριες της Α΄και της Β΄Γυμνασίου εγγράφονται αυτόματα στην επόμενη τάξη και δε χρειάζεται να κάνουν κάτι). Εισέρχεστε στη διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr και χρησιμοποιείτε τους κωδικούς taxis (της εφορίας) του δηλωμένου στο σχολείο ως κηδεμόνα της μαθήτριας. Θα σας ζητηθεί να δηλώσετε μεταξύ άλλων τύπο Λυκείου που θα εγγραφεί η μαθήτρια (π.χ. Ημερήσιο Γενικό Λύκειο- ΓΕ.Λ.), τάξη που θα εγγραφεί (εκεί θα επιλέξετε Α Λυκείου) και επιλογή ξένης γλώσσας (λογικά πρέπει να δηλώσετε τη δεύτερη ξένη γλώσσα καθώς με τον νέο νόμο που ψηφίστηκε τα Αγγλικά γίνονται υποχρεωτικά πρώτη ξένη γλώσσα διδασκαλίας). Μαθήματα επιλογής πλην της ξένης γλώσσας δεν υπάρχουν πια. Επίσης θα σας ζητηθεί το σχολείο τελευταίας φοίτησης (Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά), το έτος τελευταίας φοίτησης (2019-20), ο Αριθμός Μητρώου (φαίνεται στον ηλεκτρονικό έλεγχο επίδοσης που λάβατε) και η ημερομηνία γέννησης της μαθήτριας.

Λύκειο φοίτησης δε θα δηλώσετε. Όλες οι μαθήτριες του Ραλλείου Γυμνασίου θα εγγραφούν (αν ολοκληρώσετε τη διαδικασία επιτυχημένα) στο Ράλλειο Λύκειο απ’ όπου θα ενημερωθείτε για τη διαδικασία ολοκλήρωσης της εγγραφής. Όσες μαθήτριες θέλουν να φοιτήσουν σε άλλο Λύκειο θα ζητήσουν μετεγγραφή από το Ράλλειο Λύκειο όταν ανοίξουν τα σχολεία. Πριν ξεκινήσετε διαβάστε προσεκτικά την εγκύκλιο που ακολουθεί (που αναφέρεται σε όλους τους τύπους  και σε όλες τις τάξεις Λυκείου καθώς στο Λύκειο θα υποχρεούστε κάθε χρόνο να κάνετε ηλεκτρονική εγγραφή στην επόμενη τάξη).

Πατήστε εδω: ΕΞΕ – 75919 – 2020 – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21