Η κλήρωση για την επιλογή των μαθητριών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας την περίοδο 2021-22 θα γίνει την Παρασκευή 14 Μαΐου 2021 στις 12 το μεσημέρι παρουσία εκπροσώπου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, εκπροσώπων του  Δήμου Πειραιά και  εκπροσώπων του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Η κλήρωση θα καλυφθεί διαδικτυακά μέσω του συνδέσμου https://minedu-secondary.webex.com/meet/ddimitrop . Τα αποτελέσματα καθώς και οδηγίες για την εγγραφή θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου μετά την ολοκλήρωση της κλήρωσης, το απόγευμα της Παρασκευής 14 Μαΐου 2021.

Υποβλήθηκαν 216 αιτήσεις. Ο αριθμός των μαθητριών που θα κληρωθούν για να φοιτήσουν στην Α΄ Γυμνασίου  την επόμενη σχολική περίοδο ανέρχεται σε 107. Άλλες 13 μαθήτριες, αδελφές νυν μαθητριών του Ραλλείου Γυμνασίου/Λυκείου, αυτοδικαίως θα εγγραφούν στην Α΄ Γυμνασίου. Επίσης θα κληρωθούν και 50 επιλαχούσες, που θα πάρουν -με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με τη σειρά κλήρωσής τους- τις θέσεις μαθητριών που θα κληρωθούν και για οποιονδήποτε λόγο δεν θα φοιτήσουν τελικά στο σχολείο μας.