Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022, το σχολείο μας συμμετείχε   στον   πανελλήνιο μαθηματικό διαγωνισμό  « ΘΑΛΗΣ»,  που διοργανώθηκε  από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε) και  στον οποίο έλαβαν μέρος μαθήτριες των Β’ και Γ’ τάξεων  του Γυμνασίου μας.

Σκοπός του  συγκεκριμένου διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητριών, αλλά και η επιλογή των μαθητριών που θα στελεχώσουν τις ομάδες, για τη συμμετοχή της χώρας μας στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε  σε αίθουσες του σχολείου  μας, υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση των μαθηματικών μας : Δερμάτη Χρήστου,  Αλεξοπούλου Γεωργίας και Βενάρδου Ελένης Φιλιώς.

Συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν.