Το Σάββατο 2 Μαΐου 2009 διεξήχθη ο 1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Αθήνα (στο χώρο Τεχνόπολις, στο Γκάζι). Οι νικητές στις κατηγορίες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό, εκπροσώπησαν τη χώρα μας στον τελικό
του διαγωνισμού που διοργανώθηκε το Νοέμβριο του 2009 στην Κορέα. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 41 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) και η ομάδα Power Girls από το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου (μαθήτριες Αντιμαχίτη Κωνσταντίνα, Βουτυράκου Διάνα και Κουβουτσάκη Τζώρτζια).

Η ομάδα Power Girls εκπροσώπησε την Ελλάδα στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής που διεξήχθη τον Νοέμβριο του 2009, στην πόλη Pohang της Νότιας Κορέας.

Το Σάββατο 12 Μαΐου 2010 έγινε ο 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Αθήνα (στον Αθλητικό χώρο του Δήμου Αθηναίων, στο Ρουφ). Οι ομάδες που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό, εκπροσώπησαν τη χώρα μας στον τελικό που διοργανώθηκε τον Νοέμβριο του
2010 στις Φιλιππίνες. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 61 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) και το σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες:

• την ομάδα Power Girls με τις μαθήτριες Κοτσαχείλη Ισαβέλλα, Κουγιουμτζή Χρύσα και Πετροπούλου Αθηνά, η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου

• και την ομάδα Fedon’s Angels με τις μαθήτριες Ζαχαράκη Κωνσταντίνα, Κανναβού Βασιλική και Μπάρλα Ιωάννα, η οποία κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

Το Σάββατο 18 Ιουνίου 2011 έγινε ο 3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων Γείτονα, στη Βάρη Αττικής. Οι ομάδες που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό, εκπροσώπησαν τη χώρα μας στον τελικό που διοργανώθηκε το Νοέμβριο
του 2011 στο Abu Dhabi, Αραβικά Εμιράτα. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 75 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) και το σχολείο μας συμμετείχε με τρεις ομάδες:

• την ομάδα DREAM TEAM με τις μαθήτριες Κοτσαχείλη Ισαβέλλα, Κατωπόδη Ασπασία και Τσεντίδη Μορφούλα, η οποία κατέλαβε την δεύτερη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου. Η προσπάθεια ήταν αξιοθαύμαστη και το ρομπότ ευέλικτο και γρήγορο, ολοκληρώνοντας τη δοκιμασία και
στις δύο προσπάθειες που δόθηκαν στις ομάδες. Η διαφορά μερικών δέκατων του δευτερολέπτου και μερικές λεπτομέρειες, στέρησαν από τα κορίτσια την πρώτη θέση και τη συμμετοχή τους στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής…

• την ομάδα POWER GIRLS με τις μαθήτριες Γεωργιάδου-Μαντουβάλου Κατερίνα, Πλυτά Εκάβη και Ρέππα Σμαράγδα, η οποία κατέλαβε την έκτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

• και την ομάδα NXT QUEENS με τις μαθήτριες Κοντοπούλου Παναγιώτα και Κωστακόντη Σοφία η οποία κατέλαβε την έβδομη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

Το Σάββατο 23 Ιουνίου 2012 έγινε ο 4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στις εγκαταστάσεις του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, στο Ψυχικό. Οι ομάδες που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό, εκπροσώπησαν τη χώρα μας στον τελικό που
διοργανώθηκε τον Νοέμβριο του 2012 στην Kuala Lumpur, Μαλαισία. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 60 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) και το σχολείο μας συμμετείχε με τρεις ομάδες:

• την ομάδα Robot’s Rule με τις μαθήτριες Αργυροπούλου Τζένη, Πλυτά Εκάβη και Ρέππα Σμαράγδα, η οποία κατέλαβε την δεύτερη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

• την ομάδα NXT Queens με τις μαθήτριες Γεωργιάδου-Μαντουβάλου Κατερίνα, Κοντοπούλου Παναγιώτα και Κωστακόντη Σοφία.

• και την ομάδα Dream Team με τις μαθήτριες Κατωπόδη Ασπασία, Τσεντίδη Μορφούλα και Κοτσαχείλη Ισαβέλλα.

Το 2013, για πέμπτη συνεχή χρονιά μαθήτριες του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά συμμετείχαν στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διεξήχθη το Σάββατο 22-6-2013 στην Ελληνογερμανική Αγωγή και συνεχίζοντας την παράδοση των μεγάλων
επιτυχιών μια ομάδα μας κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ των 15 Γυμνασίων που διαγωνίστηκαν. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 60 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο). Οι ομάδες που διακρίθηκαν, θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στον τελικό
που θα γίνει το Νοέμβριο 2013 στην Τζακάρτα, Ινδονησία. Οι ομάδες που συμμετείχαν ήταν:

• E-T TEAM με τις μαθήτριες της Β΄ τάξης Δήλερη Ειρήνη, Διακονά Μαρία και Κουγιουμτζή Ελένη, η οποία κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

• HERON TEAM με τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης Γεωργιάδου-Μαντουβάλου Κατερίνα, Πλυτά Εκάβη και Ρέππα Σμαράγδα, η οποία κατέλαβε την πέμπτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

• PID TEAM με τις μαθήτριες της Β΄ τάξης Καλακίδη Κατερίνα και Λαζαρίδου Βάσια.

Η διάκριση αυτή οδηγεί αυτόματα στη συμμετοχή της ομάδας μας στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που θα διεξαχθεί στη Τζακάρτα της Ινδονησίας, από 15 μέχρι 17 Νοεμβρίου 2013 (http://wro2013.org/).
Η ομάδα μας, εκπροσωπώντας την Ελλάδα στην
κατηγορία του Γυμνασίου, θα βρεθεί αντιμέτωπη με τις καλύτερες ομάδες ρομποτικής από 45 χώρες και θα καταβάλλει κάθε προσπάθεια για μια καλή εμφάνιση, διεκδικώντας μια διάκριση.