Το Σάββατο 12 Μαΐου 2010 έγινε ο 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Αθήνα (στον Αθλητικό χώρο του Δήμου Αθηναίων, στο Ρουφ). Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 61 ομάδες σε όλες τις κατηγορίες (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο) και το
σχολείο μας συμμετείχε με δύο ομάδες:

• την ομάδα Power Girls με τις μαθήτριες Κοτσαχείλη Ισαβέλλα, Κουγιουμτζή Χρύσα και Πετροπούλου Αθηνά η οποία κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.
• και την ομάδα Fedon’s Angels με τις μαθήτριες Ζαχαράκη Κωνσταντίνα, Κανναβού Βασιλική και Μπάρλα Ιωάννα η οποία κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου.

Κάθε αγώνας ρομποτικής περιλαμβάνει την κατασκευή, τον προγραμματισμό και τον έλεγχο των ρομπότ μέσα σε δυόμιση ώρες. Στη συνέχεια, κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να κάνει δύο προσπάθειες για να εκτελέσει σωστά την απαιτούμενη δοκιμασία. Η πίστα του φετινού αγώνα
(ίδια σε όλες τις χώρες του κόσμου) φαίνεται στο διπλανό σχήμα. Η δοκιμασία απαιτούσε την κίνηση με ακρίβεια σε μια διαδρομή, το πάτημα τριών διακοπτών, την μετακίνηση και την μεταφορά αντικειμένων (λευκών κυλίνδρων).

Πιο συγκεκριμένα, τα ρομπότ έπρεπε να ξεκινήσουν από την πράσινη περιοχή, να αναγνωρίσουν και να πατήσουν τους τρεις διακόπτες (με σειρά που αποφασίστηκε τυχαία στην αρχή της δοκιμασίας) που βρίσκονταν στον αριστερό τοίχο στο τέλος των τριών μαύρων κάθετων
γραμμών και να περάσουν την στενή πόρτα για να φτάσουν στο χώρο της κύριας δοκιμασίας. Εκεί, σε δύο συγκεκριμένες θέσεις, βρίσκονταν δύο λευκοί κύλινδροι τους οποίους έπρεπε να εντοπίσουν και στη συνέχεια, να σπρώξουν τον πρώτο έξω από την πίστα, ενώ τον δεύτερο έπρεπε να τον πάρουν μαζί τους και να τερματίσουν στην πράσινη περιοχή, αποφεύγοντας τα εμπόδια (ξύλινα κιβώτια). Ο μέγιστος χρόνος για την ολοκλήρωση όλης της δοκιμασίας ήταν δύο λεπτά και κάθε βήμα της είχε συγκεκριμένη βαθμολογία. Νικήτρια ανακηρύσσεται η ομάδα που θα συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς σε μία από τις δύο προσπάθειες. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, κερδίζει ταχύτερο ρομπότ. Την δοκιμασία ολοκλήρωσαν χωρίς σφάλμα ελάχιστες ομάδες, δύο από τις οποίες ήταν οι ομάδες του σχολείου μας!

Η ομάδα Power Girls κατέλαβε τη δεύτερη θέση και η ομάδα Fedon’s Angels κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατηγορία Γυμνασίου με διαφορά λίγων δευτερολέπτων από την νικήτρια ομάδα, χάνοντας έτσι τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής που διοργανώθηκε τον Νοέμβριο του 2010 στις Φιλιππίνες.