Δραστηριότητες >> Αγωγή Υγείας

Αλκοόλ και Υγεία - Πρόληψη Τροχαίων  Ατυχημάτων

Το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας του Γυμνασίου την περίοδο 1997-98 είχε θέμα "Αλκοόλ και Υγεία - Πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων" και έγινε σε συνεργασία με το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας της Ιατρικής Σχολής Αθηνών στα πλαίσια πιλοτικού προγράμματος του Υπουργείου Παιδείας.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση και η απόκτηση των κατάλληλων γνώσεων από τις μαθήτριες, έτσι ώστε να μπορούν να λαμβάνουν υπεύθυνες αποφάσεις σε σχέση με την κατανάλωση αλκοόλ και να προστατεύονται από τα ατυχήματα.

Ειδικότερα υλοποιήθηκαν από κοινού στόχοι και ενέργειες του προγράμματος που αφορούν:

• Την ενημέρωση και παροχή στατιστικών στοιχείων για το αλκοόλ, καθώς και των επιπτώσεων της κατάχρησής του.

• Την παροχή πληροφοριών που στοχεύουν στην ενημέρωση των μαθητριών για το πως επηρεάζεται η οδήγηση από την (κατά)χρηση αλκοόλ.

Το πρόγραμμα διεξήχθη με τη βοήθεια ηλεκτρονικών υπολογιστών, αφού έγινε χρήση εκπαιδευτικού CD. Συντονιστές του προγράμματος ήταν οι καθηγητές κ.κ. Κατσίρη Π. και Αρφανάκος Ν. Συμμετείχαν 60 μαθήτριες από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.

επιστροφή στην Αγωγή Υγείας