Καραΐσκου 147

Καλλιπάτειρα

Εκδήλωση: Α.Μ.Ε.Α.: Οίκτος ή αλληλεγγύη;

Πολύ σημαντική και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αποδείχτηκε η εκδήλωση που οργάνωσε το σχολείο μας στα πλαίσια του προγράμματος Καλλιπάτειρα με τίτλο «Εγώ μπορώ, εσύ μπορείς, αυτός μπορεί;», την Τρίτη 27-3-2007. Η εκδήλωση  με θέμα «Α.Μ.Ε.Α.: Οίκτος ή αλληλεγγύη;» έγινε σε συνεργασία με το 12θέσιο Ειδικό Σχολείου της ΕΛΕΠΑΠ,  με το οποίο ήδη είχαμε μια συνεργασία κατά την διάρκεια της παρέλασης των παιδιών αυτού του σχολείου, την Πέμπτη 22 Μαρτίου 2007, στο Πεδίο του Άρεως.

Στη διάρκεια δύο διδακτικών ωρών, τέσσερις εκπαιδευτικοί οι κκ Γ. Κύκαλος (ειδικός παιδαγωγός), Μ. Γκριτζάλα (ψυχολόγος), Κ. Κονδύλης (ειδικός παιδαγωγός) και η Κ. Πάλλα (κοινωνικός λειτουργός), ανέπτυξαν στις μαθήτριες του σχολείου μας τα θέματα που σχετίζονται με τα άτομα με ειδικές ανάγκες- αναπηρίες (Α.Μ.Ε.Α.).  Η προέλευση της αναπηρίας, τα είδη της αναπηρίας, τα ειδικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα αυτά, τα ειδικά μαθησιακά και άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, οι ποικίλοι τρόποι με τους οποίους τα ειδικά σχολεία (όπως το 12θέσιο σχολείο της ΕΛΕΠΑΠ) βοηθούν και υποστηρίζουν τα Α.Μ.Ε.Α  παρουσιάστηκαν στις μαθήτριες του σχολείου μας.

Από την πλευρά τους οι μαθήτριες υπέβαλλαν πλήθος ερωτήσεων, ορισμένες από τις οποίες ιδιαίτερα εύστοχες, που έδωσαν την ευκαιρία στους ομιλητές να αναλύσουν σε βάθος ορισμένες πτυχές του ζητήματος, να διαλύσουν παρεξηγήσεις, να δώσουν άμεσα και έμμεσα συμβουλές ζωής και πρόληψης, να ευαισθητοποιήσουν και να κινητοποιήσουν τα κορίτσια της Ραλλείου.

Ο μεγάλος αριθμός ερωτήσεων που υπέβαλλαν και ήθελαν ακόμη να υποβάλλουν τα κορίτσια έκανε το χρόνο να φαίνεται ανεπαρκής, τόσο που σκεφτόμαστε μήπως χρειαστεί να ξανακάνουμε μια ανάλογη εκδήλωση, ώστε να λυθούν όλες οι απορίες.

Η στάση των μαθητριών σε όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης ήταν υποδειγματική και εντυπωσίασε τους επισκέπτες- ομιλητές μας.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν και αρκετοί καθηγητές του σχολείου μας.