Καραΐσκου 147

Χορός

Δεύτερο Βραβείο Σύγχρονου Χορού

Μια πολύ μεγάλη διάκριση πέτυχε η ομάδα σύγχρονου χορού του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά στους Περιφερειακούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Αττικής.

Η ομάδα μας διαγωνίστηκε στην κατηγορία «Σύγχρονος Χορός» με εξαιρετική χορογραφία που συνέθεσε η καθηγήτρια φυσικής αγωγής κα Χριστίνα Τσολακίδου, με τη συνδρομή της κας Άννας Χατζηαναστασίου, επίσης καθηγήτριας φυσικής αγωγής του σχολείου μας. Ο τίτλος της χορογραφίας είναι «Μικρές μάχες της Γης»

Η ομάδα αποτελείται από τις μαθήτριες:

Κατερίνα Δελαβίνια, Στέλλα Καντεράκη, Αριάδνη Κολοσιώνη, Μαρία Μάρκου, Κατερίνα Βάβουλα, Βικτώρια Λισένκο, Έλενα Μάλλη, Λιλιάνα Κουλουμπή, Κική Λαγουδάκη, Κατερίνα Μοσχοβίτη, Πόλυ Αρταβάνη, Δήμητρα Γκλεζάκου, Άννα –Μαρία Γαλάνη.

Η εξαιρετική επίδοση των μαθητριών μας εντυπωσίασε τόσο, ώστε προσκλήθηκε και χόρεψε στην εκδήλωση απονομής των βραβείων της Β΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής στην Αγία Παρασκευή.

Το θέμα είναι εμπνευσμένο από την καταστροφή του περιβάλλοντος και ειδικά του δάσους, που δίνεται με ιδιαίτερα εκφραστικό τρόπο, με εναλλαγή εικόνων και αρμονική κίνηση.

Κατά την επίδοση των βραβείων στον Πολυχώρο «Απόλλων» στα Καμίνια του Πειραιά, η ομάδα μας χειροκροτήθηκε θερμά.

Είμαστε περήφανοι που η ομάδα σύγχρονου χορού συνεχίζει την εκπληκτική παράδοση του σχολείου μας που διαπρέπει επί χρόνια στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, στο Θέατρο (δύο βραβεία επί δύο συνεχείς χρονιές)