Δραστηριότητες >> Αγωγή Υγείας

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΑΧΛΙΤΖΑΝΑΚΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3-10-03

9.00-14.00

1. Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων (Συντονιστικό)

2. 1ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας

3. Γυμνάσιο Καμινίων

4. 13ο Γυμνάσιο Πειραιά

5. 6ο Τ.Ε.Ε. Πειραιά

6. Ενιαίο Λύκειο Καστέλας

7. 2ο Ενιαίο Λύκειο Κερατσινίου

Θεματική Ενότητα «Διατροφή- Μεσογειακή Διατροφή- Υγιεινή Διατροφή»

Συντονιστής Αναργύρου Ευάγγελος

Δημιουργικό Παρουσίασης: Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Παρουσίαση: Ανδριανοπούλου Μαριάνα Γ1

Γεωργίου Κωνσταντίνα Γ1

Κατέμογλου Σεβαστή Β4

Τη σχολική χρονιά 2002-03, μαθήτριες του σχολείου μας στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας – Αγωγής Καταναλωτή ασχολήθηκαν με το θέμα της Υγιεινής Διατροφής και προσπάθησαν να δικαιολογήσουν γιατί η Μεσογειακή Διατροφή ταυτίζεται με την Υγιεινή Διατροφή.

Η επιλογή του θέματος έγινε με τη σκέψη ότι τα Ελληνόπουλα, σύμφωνα με έγκυρες στατιστικές, είναι δυστυχώς τα πιο παχύσαρκα παιδιά της Ευρώπης και αυτό οφείλεται στη κακή διατροφή.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε από τις αρχές του Οκτωβρίου 2002 και εντάχθηκε στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης Πρωτοβουλιών Αγωγής Υγείας του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας (Σύμπραξη Διατροφής)  τον Απρίλιο του 2003.

Σκοποί του προγράμματος ήταν:

Οι μαθήτριες να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις, ώστε να αναγνωρίζουν τα προβλήματα που προκαλούνται στην υγεία του ανθρώπου από την κακή διατροφή και ταυτόχρονα να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά της υγιεινής  μεσογειακής διατροφής.

Στόχοι  του προγράμματος ήταν:

1)       Να μπορούν οι μαθήτριες να διακρίνουν την υγιεινή από την μη υγιεινή διατροφή.

2)       Να αναφέρουν τα χαρακτηριστικά της υγιεινής διατροφής και τις βασικές ομάδες τροφών που πρέπει να περιλαμβάνονται στο διαιτολόγιο τους.

3)       Να κατανοήσουν υγιείς διατροφικές συμπεριφορές, προκειμένου  να προστατεύσουν την υγεία και ποιότητα της ζωής τους.

Τρόπος - Περιγραφή εργασίας

Η μαθητική ομάδα χωρίστηκε αρκετές φορές σε υποομάδες εργασίας, ανάλογα με το επιμέρους θέμα που μελετούσε συνολικά η ομάδα. Έγινε ομαδική συνεργασία, καθορισμός των διαφόρων φάσεων που θα περνούσε η μελέτη του θέματος, χρονοδιάγραμμα ενεργειών και δραστηριοτήτων, κατανομή αρμοδιοτήτων και καθηκόντων στα μέλη της ομάδας.

Στην αρχή συζητήθηκε το θέμα των ανθρώπινων αναγκών, ποιες από αυτές είναι βασικές και ποιες κατασκευασμένες από την καταναλωτική κοινωνία και την διαφήμιση. Μελετήθηκαν διαφημίσεις, σχολιάσθηκαν, έγινε προσπάθεια να αποκρυπτογραφηθούν, να ερμηνευθούν και να εκτιμηθεί η επίδρασή τους στη δημιουργία θετικών ή αρνητικών προτύπων καταναλωτικών και συμπεριφοράς.

Στη συνέχεια έγινε ανάλυση της διατροφής (συνήθειες, είδη φαγητού, κ. α.). Υποομάδες εργασίας ασχολήθηκαν με:

1)       Τη μελέτη της μεσογειακής διατροφής στο ιστορικό της πλαίσιο.

2)       Τη καταγραφή επιστημονικών στοιχείων που στοιχειοθετούν  ότι η μεσογειακή διατροφή είναι και υγιεινή διατροφή.

3)       Τη καταγραφή ημερησίου και εβδομαδιαίου διαιτολογίου για τις τέσσερις εποχές, με βάση τη μεσογειακή διατροφή.

4)       Τη καταγραφή μεσογειακών συνταγών υγιεινής διατροφής.

5)       Την κατάρτιση καθημερινών μενού μεσογειακής – υγιεινής διατροφής.

Οι  υποομάδες των μαθητριών μελετούσαν τα θέματα  στα σπίτια τους και έφερναν τις εργασίες για αξιολόγηση, αλλαγές, συμπληρώσεις στις συνεδριάσεις της ομάδας.

Έγινε επίσης διερεύνηση (σφυγμομέτρηση) των απόψεων των κατοίκων της περιοχής του σχολείου σχετικά με το θέμα του προγράμματος. Οι μαθήτριες δημιούργησαν ερωτηματολόγιο που τυπώθηκε σε μεγάλο αριθμό και μετά πήραν συνεντεύξεις από πολίτες της ευρύτερης περιοχής του Πειραιά, σχετικά με τις γνώσεις που έχουν οι άνθρωποι για την υγιεινή διατροφή.

Τα αποτελέσματα της έρευνας τα παρουσιάσθηκαν:

1)       στη μαθητική κοινότητα,

2)       στο Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη και

3)       στην Ημερίδα της σύμπραξης που το σχολείο μας ήταν το συντονιστικό.

επιστροφή στην Αγωγή Υγείας

επιστροφή στο Year Book 2003-04