Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση > Εκπ. Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροίων

Αναφορά Ομάδας Αγωγής Υγείας

Αφού φτάσαμε στην Κερκίνη, αποφασίσαμε να χωριστούμε σε 4 υποομάδες των 2 ατόμων, οι οποίες αποτελούνταν από: Λάμπρου- Λεφαντζή, Τριαντακωσταντή – Χρίστη, Καλοδούκα – Νομικού και Κουτούβαλη – Κουτσοπούλου. Μόλις φτάσαμε, μας δόθηκε διορία 1 ώρας, για να υποβάλλουμε τις ερωτήσεις που είχαμε ετοιμάσει σε όσους περισσότερους κατοίκους μπορούσαμε. Όταν φτάσαμε στην πλατεία, κάθε ομάδα πήρε διαφορετική κατεύθυνση.

Η πρώτη ομάδα ανέλαβε τη δυτική πλευρά του χωριού συγκεντρώνοντας 4 ερωτηματολόγια. Στην προσπάθεια των συμμαθητριών μας να συμπληρώσουν τα 4 αυτά ερωτηματολόγια, 2 κάτοικοι αρνήθηκαν να τους ακούσουν.

Η δεύτερη ομάδα ανέλαβε την ανατολική πλευρά του χωριού και κατάφερε να συγκεντρώσει 5 ερωτηματολόγια, ενώ μια κυρία λόγω δουλειάς, αρνήθηκε να τους απαντήσει.

Η τρίτη ομάδα ανέλαβε τη βόρεια πλευρά του χωριού συγκεντρώνοντας 4 ερωτηματολόγια χωρίς καμία ατυχία.

Η τέταρτη ομάδα ανέλαβε τη νότια πλευρά του χωριού συγκεντρώνοντας και αυτή 4 ερωτηματολόγια ενώ μόνο μία κυρία αρνήθηκε να τους απαντήσει.

Καταφέραμε να συμπληρώσουμε ένα σημαντικό μέρος του ερωτηματολογίου της ομάδας μας και να μάθουμε κάποιες καινούργιες συνταγές. Μέσα από αυτές καταλάβαμε εάν οι άνθρωποι υποστηρίζουν την υγιεινή διατροφή. Καταφέραμε να γνωρίσουμε τις διατροφικές συνήθειες ενός διαφορετικού τόπου από όλους τους άλλους που γνωρίζουμε. Εδώ οι άνθρωποι υποστηρίζουν πως η διατροφή τους πρέπει να στηρίζεται στο ψάρι, το οποίο παίρνουν από τη λίμνη Κερκίνη και στα λαχανικά. Τα κόκκινα κρέατα έρχονται σε δεύτερη μοίρα, γιατί προτιμούν περισσότερο το λευκό κρέας, που είναι κοτόπουλα, λαγοί και κουνέλια, τα οποία εκτρέφουν οι ίδιοι στα χωράφια τους. Μάλιστα όλα τα τρόφιμα εδώ είναι θρεπτικά και υγιεινά, γιατί τα παράγουν οι ίδιοι και γνωρίζουν τι ακριβώς τρώνε

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροίων