Δραστηριότητες >> Περιβαλλοντική Εκπαίδευση > Εκπ. Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροίων

Αναφορά Ομάδας Γεωγραφικών Προσδιορισμών

Σήμερα  29.11.03 κάναμε επίσκεψη στη λίμνη Κερκίνη, η οποία όπως πληροφορηθήκαμε, (σε μια παρουσίαση με σλάιτς , η οποία είχε γίνει λίγο πριν την αναχώρηση για την επίσκεψή μας στη λίμνη) είναι μια τεχνητή λίμνη, η οποία δημιουργήθηκε με τη  κατασκευή ενός φράγματος στον ποταμό Στρυμόνα το 1928. Η λίμνη αυτή δημιουργήθηκε από τις πλημμύρες και για επαρκή άρδευση η λίμνη δε χρησιμοποιείται  για ύδρευση. Επίσης η λίμνη αυτή έχει εξελιχθεί σε υγρότοπο διεθνούς σημασίας, γιατί στα νερά του και στα παρυδάτια  δάση της φωλιάζουν και βρίσκουν τροφή πουλιά (πολλές φορές σπάνια είδη). Ακόμα σε αυτή τη λίμνη υπάρχουν αρκετά ψάρια, όπως κυπρίνοι, γουλιανοί, πέρκες και άλλα, τα οποία αποτελούν πόρους ζωής για τους αλιείς και τους εμπόρους. Βέβαια η παραγωγή εξαρτάται από την εποχή και από τις καιρικές συνθήκες .

Στη διαδρομή μας προς τη λίμνη (συγκεκριμένα στο δυτικό ανάχωμα) βορειοδυτικά από εμάς υψωνόταν το όρος  Μπέλλες και νοτιοανατολικά τα όρη Κρούσια.

Αφού φτάσαμε στον προορισμό μας, μιλήσαμε με αλιείς, οι οποίοι μας ενημέρωσαν για την παραγωγή τους, για τα είδη ψαριών που ψαρεύουν, την καλή ποιότητα του νερού και για τις ελάχιστες αλλαγές που έχουν γίνει.

Αργότερα, αφού παρατηρήσαμε υδρόβια πουλιά, (πάπιες βουτηχτάρες, πελεκάνους, μαυροτσικνιάδες και αργυροτσικνιάδες) μιλήσαμε με το δήμαρχο της περιοχής, ο οποίος μας διευκρίνισε ότι αυτή η λίμνη αποτελεί σημείο αναφοράς για τους κατοίκους αλλά και για την κατασκευή των αναχωμάτων που έγιναν μετά  την κατασκευή του φράγματος για την αποφυγή πλημμυρών. Βέβαια η κατασκευή αυτών των αναχωμάτων, είχε επιπτώσεις στα πουλιά λόγω της αύξησης της στάθμης του νερού της λίμνης. Η τελευταία πολύ χρήσιμη πληροφορία του δημάρχου, ήταν ότι η λίμνη παγώνει ελάχιστες μέρες (4-5), οπότε δεν προκαλεί προβλήματα στις ασχολίες των κατοίκων.

Φεύγοντας από τη λίμνη, αφού παρατηρήσαμε καλλιέργειες από λεύκες και πανέμορφα πουλιά, επισκεφτήκαμε το κέντρο τουριστικής πληροφόρησης όπου είδαμε ταριχευμένα πουλιά, που ζούσαν στη λίμνη της Κερκίνης.

Έτσι, τελείωσε η περιήγησή μας στην πανέμορφη αυτή λίμνη με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ποροίων