Καραΐσκου 147

Τέχνες

Η σύγχρονη τέχνη στα θρανία του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου

Ένα μέρος από το πρωτότυπο μάθημα εικαστικών,  το πρόγραμμα  “Workshop” (εργαστήριο) έγινε στο σχολείο μας. Το πρόγραμμα συντόνισαν οι κυρίες Μαρία- Θάλλεια Καρρά και Σοφία Τουρνικιώτη από την μη κερδοσκοπική ομάδα locus Athens. Μια ομάδα κοριτσιών ( 0) αποφάσισε να συμμετάσχει στο εργαστήριο υπό την καθοδήγηση του νέου και σημαντικού εικαστικού καλλιτέχνη Κώστα Μπασάνου, καθηγητή στο Τμήμα Πλαστικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.  Στη διάρκεια πέντε συναντήσεων η ομάδα συνέθεσε ορισμένα ιδιότυπα γλυπτά παίζοντας με κόλα σιλικόνης και καλαμάκια για σουβλάκια. Ναι, αυτά τα ταπεινά υλικά μεταβλήθηκαν στα χέρια των μαθητριών μας σε σπουδαία εκφραστικά μέσα. Όταν είχε ολοκληρωθεί το γλυπτό τους, έριξαν πάνω του κιτρινοπράσινα φύλλα και έδωσαν χρώμα και ζωή στη σύνθεση.

Η δημοσιογράφος της εφημερίδας Καθημερινή μαζί με τη φωτογράφο της εφημερίδας επισκέφτηκαν το σχολείο σε μια από τις συναντήσεις της ομάδας και έκαναν σχετικό ρεπορτάζ που παρουσιάστηκε εκτενώς στο περιοδικό «Κ» της Καθημερινής στο τεύχος 193, στις 11 Φεβρουαρίου 2007.

Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν στη γκαλερί Ζουμπουλάκη από τις 19 έως τις 16 Μαϊου 2007.

Είμαστε πραγματικά περήφανοι για τα κορίτσια του σχολείου μας που δείχνουν σε πολλούς τομείς τα ξεχωριστά τους ταλέντα.

Τα μέλη της ομάδας είναι τα εξής:

Αποστόλου

Έλλη