Αρχική Σελίδα | Επικοινωνία English |

FAX 210-4297424

Το σχολείο

Εγκαταστάσεις

Το Ράλλειο Γυμνάσιο από τον Μάρτιο του 2016 στεγάζεται σε νέες εγκαταστάσεις του που βρίσκονται επί των οδών Πειραιώς  και Επονιτών (ο δρόμος δίπλα στη Στατιστική Υπηρεσία - προέκταση της οδού Δωδεκανήσου).

Πρόκειται για ένα φιλικό προς το περιβάλλον συγκρότημα που αποτελείται από τρία κτήρια (Γυμνάσιο, Λύκειο και Αμφιθέατρο).  Και τα τρία κτήρια διαθέτουν σύγχρονα συστήματα θέρμανσης και ψύξης με πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας. Στις οροφές υπάρχουν φωτοβολταϊκά πάνελ ενώ γίνεται εξοικονόμηση και επαναχρησιμοποίηση νερού.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΤΗΡΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:

• Το ισόγειο περιλαμβάνει τους χώρους διοίκησης, Εργαστήριο Τεχνολογίας, αίθουσα Ρομποτικής, κυλικείο, χώρους υγιεινής, υπόστεγο χώρο κλπ
  • Ο α΄ όροφος περιλαμβάνει 7 αίθουσες διδασκαλίας, 2 αίθουσες ξένων γλωσσών, αίθουσα καλλιτεχνικών και Εργαστήριο Φυσικής - Χημείας.
  • Ο β΄ όροφος περιλαμβάνει 6 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα καινοτόμων δράσεων, Εργαστήριο Πληροφορικής, αίθουσα μουσικής και βιβλιοθήκη.
  • Το κτήριο περιλαμβάνει και υπόγειο με χώρους στάθμευσης και  βοηθητικούς χώρους.
  • Στον περιβάλλοντα χώρο του σχολείου υπάρχει αυλή συγκέντρωσης και διαλειμμάτων μεταξύ των υπόστεγων χώρων, γήπεδο αθλοπαιδιών, καθιστικά και χώροι πρασίνου.

Για να δείτε πως γίνεται η πρόσβαση στο σχολείο πατήστε εδώ

Προαύλιος χώρος

Αίθουσα διδασκαλίας