Καραΐσκου 147

Δραστηριότητες >> Ρομποτική

Απόψεις Μαθητριών ομάδας Ρομποτικής

Παίρνοντας μέρος στο διαγωνισμό ρομποτικής που έγινε για πρώτη φόρα στην Ελλάδα, νιώθω πολύ χαρούμενη γιατί ήταν μία καταπληκτική εμπειρία που δεν την έχουν ζήσει πολλά παιδία στην ηλικία μου. Νομίζω πως η ρομποτική είναι κάτι πολύ άγνωστο για τη χώρα μας και θα ήθελα να γίνουν και άλλοι διαγωνισμοί για να εξελιχθεί αυτή η επιστήμη. Είμαι πολύ περήφανη για την ομάδα μου που μπόρεσε να κατακτήσει την πρώτη θέση. Ευχαριστώ τους καθηγητές μου που ήταν πάντα δίπλα μας.

Τζώρτζια Κουβουτσάκη

Η χρονοβόρα προετοιμασία  για την κατασκευή του ρομπότ μας (Ρούλη) είναι
μια ευχάριστη ανάμνηση. Η ενασχόληση με κάτι πρωτότυπο και διαφορετικό ήταν κάτι το συναρπαστικό. Αυτό ήταν που με κέντρισε στο να συμμετάσχω στην ομάδα ρομποτικής του σχολείου. Κάθε μέρα μάθαινα και κάτι καινούριο. Όλες οι συμμαθήτριες μου ήταν αρκετά συνεργάσιμες (αυτό βοήθησε ιδιαίτερα την ημέρα του διαγωνισμού). Περίμενα με αγωνία την ημέρα που θα συναγωνιζόμασταν άλλες ομάδες. Κι όταν έφτασε ήμουν τόσο χαρούμενη. Γρήγορα στηθήκαμε στη σειρά για να δηλώσουμε την συμμετοχή μας. Έπειτα δοκιμάζαμε το ρομπότ μας στην πίστα. Όταν είδα τις άλλες κατασκευές αγχώθηκα ιδιαίτερα. Μεγάλες με πολλά εξαρτήματα.... Ήμουν όμως αποφασισμένη να μπούμε στην τριάδα, έτσι δεν το έβαλα κάτω. Και τελικά τα καταφέραμε. Με καλή συνεργασία και σωστό προγραμματισμό ο Ρούλης ολοκλήρωσε την διαδρομή του κι έτσι μπήκαμε στην τριάδα. Όλη αυτή η εμπειρία και ύστερα η δικαίωση των κόπων μας (μαθητριών και καθηγητών) είναι κάτι ιδιαίτερα ευχάριστο. Κάθε διάκριση σου δίνει το συναίσθημα ότι οι κόποι σου ανταμείβονται. Αν μου δινόταν η ευκαιρία, θα ξαναζούσα αυτή την εμπειρία!

Διάνα Βουτυράκου

Οι προετοιμασίες ήταν καταπληκτικές  και ο διαγωνισμός ήταν μια καταπληκτική πρωτόγνωρη εμπειρία, μιας και δεν είχε ξαναγίνει ποτέ πριν στη χώρα μας. Γνωριστήκαμε με άλλα παιδιά από όλη την Ελλάδα, ανταλλάξαμε εμπειρίες και γνώσεις πάνω στη Ρομποτική και γίναμε καλύτεροι. Λίγο η καρδιά μας πήγε να σπάσει από την αγωνία, αλλά τελικά εντάξει, άντεξε. Όλα πήγαν μια χαρά.

Ένα μεγάαααλο ευχαριστώ στους καθηγητές μας που μας βοήθησαν να μπούμε στην επιστήμη του μέλλοντος - την Ρομποτική. Ευχαριστούμε τους διοργανωτές και τον χορηγό μας Power Techniques. Ο χρόνος μέχρι την Ολυμπιάδα φαίνεται πολύς, μα είναι λίγος. Θα προετοιμαστούμε σωστά με στόχο, στην Ολυμπιάδα της Κορέας να γίνει ..της Κορέας!

Ίριδα Κάραλη

Το Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά  στο όποιο φοιτώ στην Γ’ γυμνάσιου  έλαβε μέρος  στον πρώτο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής όπου κατέλαβε την πρώτη  θέση. Η κυρία της πληροφορικής μου έδωσε την ευκαιρία να συμμετάσχω στον διαγωνισμό και έτσι κατάφερα να μάθω πολλά πράγματα  πάνω στον προγραμματισμό και στην κατασκευή. Η διαδικασία προετοιμασίας ήταν πολύ ευχάριστη και διασκεδαστική καθώς σου δινόταν η ευκαιρία να μάθεις παίζοντας. Όταν ήρθε η μέρα του διαγωνισμού ήμουν πολύ αγχωμένη  διότι το μάθαμε αργά και φοβόμασταν ότι δεν ήμασταν έτοιμες. Όμως τελικά από ότι φάνηκε ήμασταν καλά προετοιμασμένες διότι μπορέσαμε να κάνουμε  τις αλλαγές που χρειαζόταν το πρόγραμμα και τα καταφέραμε. Κατά την διάρκεια του διαγωνισμού μου έφυγε το άγχος και η ένταση καθώς το περιβάλλον ήταν φιλικό και γνωρίσαμε και άλλα παιδιά με τα οποία μοιραζόμασταν τις ανησυχίες μας. Η διοργάνωση του διαγωνισμού ήταν πολύ καλή και δεν ταλαιπωρήθηκα ιδιαίτερα. Μου άρεσαν επίσης και τα κύπελλα που ήταν φτιαγμένα από τουβλάκια LEGO. Ελπίζω να πάρουμε μια καλή θέση στον Παγκόσμιο διαγωνισμό στην Κορέα και επίσης να μου ξαναδοθεί η ευκαιρία να ξανασυμμετάσχω σε έναν τόσο ενδιαφέρον διαγωνισμό!!! Μπορεί και του  χρόνου να ξανασυμμετάσχω με το λύκειο!!

Κωνσταντίνα Αντιμαχίτη

Από την αρχή φαινόταν ότι θα ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία. Στην αρχή βέβαια τα συναισθήματα ήταν ανάμεικτα - ενθουσιασμός, χαρά, αγωνία, περιέργεια. Ωστόσο, όσο περνούσαν οι μέρες και ο "Ρούλης" το ρομποτάκι μας έπαιρνε μορφή ανέβαινε το ηθικό μας και η ψυχολογία μας, σε αυτό βοήθησαν βέβαια και οι καθηγητές μας (Α.Παχούλη και Ι.Τούρλος) που μας καθοδηγούσαν σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Την ημέρα του διαγωνισμού, ήμουν συγκρατημένα αισιόδοξη αλλά σίγουρα με πολύ άγχος. Οι ομάδες των άλλων σχολείων είχαν εξίσου καλές παρουσιάσεις και μερικές ήταν αρκετά εντυπωσιακές αλλά όπως φάνηκε στο τέλος, η επιστήμη της τεχνολογίας δεν επιβραβεύεται από την πολυπλοκότητα αλλά από την λειτουργικότητα - και σε αυτό τον τομέα ήμασταν οι καλύτεροι.

Καλλιόπη Τσαρνά

Ευχαριστούμε πολύ το περιοδικό Power Techniques και την εταιρία Option Press, που μας χορήγησε τα απαιτούμενα χρήματα για την αγορά του ρομποτικού εξοπλισμού. Με την ενέργεια αυτή δόθηκε η ευκαιρία στις μαθήτριες να πειραματιστούν σε ρομποτικές εφαρμογές για πρώτη φορά, δημιουργώντας και προγραμματίζοντας λειτουργικές ρομποτικές συσκευές. Η εμπειρία ήταν ανεπανάληπτη για όλους μας!