Καραΐσκου 147

Δραστηριότητες >> Ρομποτική

Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά συμμετείχε στον Α’ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που πραγματοποιήθηκε στις 2-5-2009 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, και κατέλαβε την πρώτη θέση! Η ομάδα  POWER GIRLS αποτελείται από τις μαθήτριες Αντιμαχίτη Κωνσταντίνα, Βουτυράκου Διάνα, Κουβουτσάκη Τζώρτζια, Τσαρνά Καλλιόπη και Κάραλη Ίριδα, με προπονητές τους καθηγητές Παχούλη Αγνή και Τούρλο Γιάννη.

Το ρομπότ κατασκευάστηκε με LEGO MINDSTORMS NXT και προγραμματίστηκε με λογισμικό της εταιρίας LEGO. Με τη δεύτερη προσπάθεια το ρομπότ κατάφερε να φέρει εις πέρας μια συγκεκριμένη αποστολή υπερπηδώντας τα απαιτούμενα εμπόδια και τερματίζοντας εντός χρόνου.

Οι POWER GIRLS θα εκπροσωπήσουν το Νοέμβριο 2009 στη Ν. Κορέα την Ελλάδα στη βαθμίδα Γυμνασίου στο World Robotics Olympiad (WRO). Στον Παγκόσμιο Μαθητικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Τεχνολογίας θα συμμετάσχουν  χιλιάδες μαθήτριες από όλες τις χώρες του κόσμου.

Ευχαριστούμε πολύ το περιοδικό Power Techniques και την εταιρία Option Press, που μας χορήγησε τα απαιτούμενα χρήματα για την αγορά του ρομποτικού εξοπλισμού. Με την ενέργεια αυτή δόθηκε η ευκαιρία στις μαθήτριες να πειραματιστούν σε ρομποτικές εφαρμογές για πρώτη φορά, δημιουργώντας και προγραμματίζοντας λειτουργικές ρομποτικές συσκευές. Η εμπειρία ήταν ανεπανάληπτη για όλους μας!

Συγχαρητήρια, κορίτσια!!!

Καλή επιτυχία στην Κορέα!

Δείτε τις απόψεις των μαθητριών της ομάδας πατώντας εδώ

Δείτε φωτογραφίες πατώντας εδώ

Δείτε τι έγινε στην Κορέα πατώντας εδώ