Καραΐσκου 147

Μαθαίνω πώς να μαθαίνω

Ράλλειο Πειραματικό Γυμνάσιο

Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2008, 6μμ

Μεγάλη επιτυχία γνώρισε και φέτος ο θεσμός της «σχολής γονέων» με θέμα «Μαθαίνω πώς να μαθαίνω» που οργανώνει εδώ και αρκετά χρόνια το σχολείο μας.

Φέτος στην ξεχωριστή αυτή μαθησιακή και παιδαγωγική δραστηριότητα συμμετείχαν περίπου 100 γονείς και μαθήτριες, αριθμός ιδιαίτερα σημαντικός. Η επίδραση αυτού του προγράμματος-δραστηριότητας είναι πολύ ισχυρή στις σχέσεις γονέων και παιδιών, αφού βάζει τον ένα δίπλα στον άλλο να συζητούν για τις μεταξύ τους σχέσεις, για την επίδοση του παιδιού, για την υποβοήθηση της μελέτης, για τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να βελτιωθεί η συγκέντρωση κατά τη μελέτη και τελικά για το πώς μπορεί να γίνει πιο αποδοτική η μελέτη ενώ ταυτόχρονα θα βελτιώνονται οι σχέσεις γονέων παιδιών.

Την εκδήλωση ξεκίνησε με ομιλία της η κα Αγοραστού, υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, η οποία ανέπτυξε το θέμα «Εφηβική ηλικία, μια δύσκολη περίοδος». Ακολούθησε λιγόλεπτη συζήτηση και μετά οι γονείς με τα παιδιά τους, αφού άκουσαν τις οδηγίες από τον διευθυντή κ Δ. Καλαϊτζίδη, κατευθύνθηκαν στις αίθουσες διδασκαλίας όπου δούλεψαν με τη βοήθεια ερωτηματολογίων και άλλων κατάλληλων εργαλείων για περίπου μιάμιση ώρα.

Πριν την αποχώρηση, έγινε μια ακόμη συζήτηση με τους γονείς και η βραδιά τελείωσε με μια μικρή αξιολόγηση του προγράμματος.

Όλοι συμφώνησαν για μια ακόμη ανάλογη εκδήλωση και έδωσαν ραντεβού για τον Φεβρουάριο.

Διαβάστε όλη την ομιλία της κας Αγοραστού (εικόνα κάτω) ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ.

επιστροφή στις Δραστηριότητες