Την  Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023, η Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης συνδέθηκε διαδικτυακά με το Γυμνάσιο Αμμοχωρίου Φλώρινας, την 5η και την 6η διδακτική ώρα, προκειμένου να παρακολουθήσει επιμορφωτικό σεμινάριο στη Σχολική Διαμεσολάβηση με εισηγήτρια την διευθύντρια του σχολείου κ. Άννα Μπαφίτη, κοινωνιολόγο, εξειδικευμένη στη σχολική διαμεσολάβηση και Πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.
Οι μαθήτριές μας, αφού παρακολούθησαν μια εξαιρετική εισήγηση και μια προσομοίωση σχολικής διαμεσολάβησης, έθεσαν τα ερωτήματά τους και συμμετείχαν σε μια εποικοδομητική συζήτηση με την κ. Μπαφίτη.
Επίσης, τα παιδιά του Γυμνασίου Αμμοχωρίου έστειλαν ένα συγκινητικό καλωσόρισμα στις μαθήτριές μας με το σύνθημά «Πάμε μαζί για τη διαμεσολάβηση».
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μπαφίτη και τους μαθητές του Γυμνασίου Αμμοχωρίου Φλώρινας για αυτή την όμορφη και πολύ παραγωγική συνεργασία.
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης
Χαρίκλεια Λεμονή και Αναστασία Συρμαλάκη.
Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που μελετούν και κείμενο