Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 οι Ομάδες Σχολικής Διαμεσολάβησης και Αισθητικής Αναβάθμισης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Συναισθημάτων, ένα μοναδικό μουσείο για την εξερεύνηση και δημιουργική έκφραση των συναισθημάτων, μέσα από την τέχνη, τα παραμύθια και το παιχνίδι με τα εκθέματα. Εκεί παρακολούθησαν το διαδραστικό βιωματικό πρόγραμμα για τη διαχείριση του θυμού με τίτλο «Στο παλάτι του θυμού». Με τη βοήθεια των εμψυχωτών και των διαδραστικών εκθεμάτων του μουσείου, οι μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με το θυμό, που αποτελεί ένα από τα πιο δύσκολα συναισθήματα και, μέσα από την αυτογνωσία και την ενσυναίσθηση, αναγνώρισαν τις βαθύτερες πηγές του, τις μορφές και τις εκφράσεις του, τις ποικίλες αντιδράσεις του, έμαθαν τρόπους διαχείρισης και δημιουργικές διεξόδους με τις οποίες μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε.

Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης: Χ. Λεμονή, Αν. Συρμαλάκη

Ομάδα Αισθητικής Αναβάθμισης: Π. Ντέμη, Φ. Βενάρδου